Mateřské mléko je tou nejlepší stravou pro miminko. Při osvojení si správné techniky kojení je důležité zaujmout správnou polohu, ať už děťátka nebo maminky. Osvojte si polohy vsedě, vleže nebo polosedě tak, aby netrpěla vaše záda a miminko se umělo správně přisát.
K nejčastějším chybám při kojení miminka patří právě nesprávná poloha. Vhodných poloh existuje řada, základem je, aby miminko nevytáčelo hlavičku, ale celé tělo, a umožnila jste mu správné přisátí se k prsu. Dítě vysává mlíčko z toho místa, kde má bradu. Z různých poloh při kojení si můžete vybrat tu, která vám i miminku bude vyhovovat nejlépe. Při kojení byste se totiž měla vy i dítě cítit pohodlně. Zapomeňte na peřinky a zavinovačky a kojení začínejte v kontaktu kůže na kůži. Například i v těchto pozicích.
Poloha pololežmo
Tato poloha je vhodná od prvního kontaktu s miminkem po porodu. Je to základní a přirozená poloha a v začátcích kojení je ideální být v kontaktu kůže na kůži (tedy bez podprsenky a mrňous pouze v plence). Aktivují se tím reflexy děťátka. Maminka nedrží hlavičku miminka, ale jednou rukou mu přidržuje záda nebo šíji. Druhou rukou si kontroluje prs a v případě potřeby jej stlačuje. Brada děťátka je zabořená do prsu. Výhodou této pozice je, že miminko si odříhne ještě na prsu, takže s ním nemusíte manipulovat a čekat, než si odříhne například na rameni.
Poloha koala
Využívá se hlavně tam, kde jsou problémy s přisátím, většinou zdravotního charakteru (nepřisávající se dítě, posunutá čelist, rozštěp, koliky, malá ústa při kojení či Downův syndrom) nebo když má matka silný vypuzovací reflex. Svislá poloha a gravitace pomáhají děťátku maximálně zaklonit hlavičku a tím i výborné přisátí. Je trochu náročnější než poloha pololežmo. Miminko při ní sedí obkročmo na předkolení maminky, která ho přidržuje jednou rukou (palcem pod jedním ouškem a prostředníčkem pod druhým ouškem) nebo dvěma rukama za šíji (ne krk!). Nazývá se také vertikální poloha nebo australská poloha, podle medvídka koala.
Fotbalová poloha
Fotbalovou nebo boční polohu ocení hlavně maminky s velkými prsy či plochými bradavkami. Dítě při ní leží na podložce v úrovni prsu, zezadu podél boku matky. Nožičky směřují do podpaží maminky a hlavička je u bližšího prsu, ze kterého se bude kojit. Maminka podepírá rameno děťátka a prsty téže ruky poskytují oporu jeho hlavičce. Pozice se doporučuje i maminkám dvojčat, které chtějí kojit děti z obou prsů najednou a je vhodná i pro novorozence. Uvolňuje se při ní mléko z bočních mléčných žláz.
Poloha vleže na boku
Kojit miminko vleže na boku je ideální, pokud máte nadprodukci mléka, ale tuto polohu si oblíbíte i během noci. Taktéž je vhodná i tehdy, pokud máte krátce po porodu problémy, které vůbec nejsou vzácné – například bolesti v kříži, po sekci, po nástřihu... S děťátkem ulehněte naproti sobě, bříško na bříško. Pozor, miminko nesmí ležet na zádech! Abyste tomu předešla, můžete mu jednou rukou podepřít záda. Jelikož se při této poloze s děťátkem hůře manipuluje, není vhodná pro úplné začátečnice.
Poloha kolébka
Klasická poloha kolébka, známá také jako poloha madony, není vhodná pro novorozence, protože maminka nemůže fixovat jeho hlavičku. Důležité je také, aby se miminko umělo dobře přisát. Provádí se v sedě, s děťátkem v náručí – maminka má podepřená záda a miminko leží v ohybu jejího lokte tak, aby se zády opíralo o předloktí. Na zadečku ho podpírají máminy prsty. Předloktí a loket ruky se doporučuje podepřít polštářem, aby na nich nespočívala celá váha děťátka a ruka nebyla časem přesílena.
Příčná poloha
Správné přisátí miminka nejsnáze dosáhnete právě v příčné poloze. Můžete se setkat i s jejím jiným názvem „kolébka příčně“. Miminko v ní držíte jednou rukou, přičemž si ho předloktím přisunete k tělu. Chcete-li dítě přisát na levý prs, použijete pravou ruku. Dlaní mu podepíráte šíji tak, že palec je při oušku miminka a ostatní prsty jsou pod jeho tvářičkou a vytvářejí polštářek. Druhou rukou si prs přidržujete. Vaše záda by měla zůstat pěkně narovnaná. Z této pozice se snadno přechází do fotbalové.
Poloha vleže na boku – obrácená
Je velmi podobná poloze vleže na boku s tím rozdílem, že těla maminky a děťátka nejsou v jednom směru. Oba leží na boku a navzájem na sebe vidí. Dítě leží bez opory ruky, díky čemuž může maminka při kojení odpočívat. Touto polohou si můžete občas zpestřit společné chvilky krmení, navíc prckovi poskytnete obrácený obraz scény, kterou vidí běžně v klasické poloze vleže na boku.
Poloha kolébka v polosedě
Oceníte ji tehdy, pokud máte za sebou sekci, protože tato poloha nevytváří tlak na břicho a je velmi pohodlná. Vychází z příčné polohy s tím rozdílem, že při ní nesedíte, ale pohodlně se opřete v polosedě na bok. Díky opoře zad se můžete při kojení uvolnit. Jednou ruku podepřete tělíčko miminka po celé délce těla, druhou rukou mu fixujete šíji nebo nabízíte prs. Pozici si můžete upravit také tak, že se neopřete o bok, ale budete v polosedě rovně se skrčenýma a podloženýma nohama.
Která poloha při kojení je pro vás ta nej? Podělte se o ni s námi v komentářích pod článkem!