Děti spí a pak jsou vzhůru. Zní to jednoduše, ale odhadnout bdělá okna v různém období života dítěte může být pro rodiče pořádný hlavolam. Proč jsou bdělá okna důležitá a jak je vypočítat v závislosti na věku dítěte? Všechno podstatné o spánku a bdění dětí se dozvíte v našem blogu.
Pochopení oken, během kterých se probouzí vaše dítě, pomáhá určit optimální rozvrh spánku. Co jsou to vlastně ta bdělá okna? Stručně řečeno je to časové období mezi obdobími spánku vašeho dítěte – jsou to časy, kdy je vaše dítě vzhůru. Okna bdělosti vyjadřují množství času, během kterého může být mozek dítěte aktivní. Po uplynutí tohoto okna odpočívá, dítě si mimo bdělé okno „ukládá“ do paměti vše, co se během aktivního času naučilo a relaxuje.
Bdělé okno začíná, když se dítě vzbudí, a to jak po nočním spánku, tak i po tom denním a končí, když dítě opět usne. Koncept bdělého okna není užitečný pro všechny rodiče, ale pro mnohé rodiče má pochopení okének probouzení význam. V podstatě zajišťuje, že dítě nebude příliš unavené a pomůže určit optimální rozvrh spánku.
Zdroj foto: Freepik
Význam bdělých oken a vliv na spánek dětí
Hned na úvod je důležité poznamenat, že koncept bdělých oken není vědecky podložený koncept. Jedná se o relativně nedávný pojem, který vznikl v diskusích o dobách spánku a bdění dětí. Tento koncept však hraje dva hlavní úkoly – může vám pomoci pochopit období, během kterého je vaše dítě šťastně probuzeno a připraveno ke hře, jakož i časy, kdy potřebuje spánek. Bdění i spánek jsou totiž pro miminka životně důležité.
Spánek představuje stav regenerace, během kterého se dítě vyvíjí, odpočívá a dokonce se uzdravuje. Bdění je opakem. Je to doba, po kterou se děti učí, socializují, poznávají svět, hrají si a mnoho jiného. Děti (ale i dospělí) potřebují naplno využít oba tyto časy. Děti však na rozdíl od dospělých potřebují spánek během prvních let života mnohem víc.
Bdělá okna mohou být pro mnohé rodiče jakýmsi nástrojem, díky kterému dokážou efektivně určit, kdy by mělo dítě spát a kdy bdít. Při učení času na spánek je třeba si všímat signálů, které děti vykazují a na jejich základě je uložit do postýlky. Tyto signály zároveň ukazují, že bdělé okno se chýlí ke konci:
- zívání
- mnutí si očí
- pláč
- nervozita
- odvrácení se od vás nebo od aktivity, do které byly plně pohrouženy.
Bdělá okna však nejsou jen o tom, že netrpělivě čekáte, kdy bude vaše dítě dostatečně unavené pro uložení do postýlky. Jejich pointou je také to, aby děti vydržely v bdělém stavu dostatečně dlouho s ohledem na jejich věk. Okna probouzení tedy umožňují miminkům zůstat vzhůru dostatečně dlouho na to, aby došlo k tzv. „spánkovému tlaku“. Ten se vztahuje na přirozenou touhu těla usnout po určité době bdělosti.
Klíčem je najít ten pověstný sladký bod mezi tím, když je vaše dítě v bdělém okně zcela probuzeno, a tím, když je nervózní a unavené. To znamená, že mezi zdřímnutími zůstanou děti dostatečně dlouho bdělé, aby byly opět připraveny spát, ale ne příliš unavené, aby „prošvihly“ čas na spánek a dostaly se do stavu, kdy bude pro ně nemožné usnout.
Bdělá okna podle věku
Každé dítě je individuální a bude mít trochu jiné okno bdění, které se bude s přibývajícím věkem měnit. Délka těchto oken má tendenci zvyšovat se s věkem, což znamená, že dítě je během dne více bdělé. Dochází také k postupnému poklesu denního spánku během prvních pěti let života.
Jinými slovy, bdělá okna novorozenců budou mnohem kratší než v případě batolat. Takto vypadají bdělá okna podle věku dítěte:
- 0–2 měsíce: 45–60 minut
- 3–4 měsíce: 75 až 90 minut
- 5–7 měsíců: 120 až 165 minut
- 7–10 měsíců: 2,5–3,5 hodiny
- 10–12 měsíců: 3–4 hodiny
- 12 měsíců: 3–6 hodin.
Zdroj foto: Freepik
Tipy na zvládnutí bdělého okna
Bdělé okno se vám nepodaří vytvořit okamžitě. Existují však odborné tipy, které vám pomohou okna bdění vytvořit a zároveň tento koncept využívat plně.
Začněte krátkým oknem spánku
Ve snaze vyhnout se nadměrné únavě dítěte může být užitečné začít s kratším oknem spánku a prodloužit jej podle potřeby. Tento způsob se osvědčí zejména u dětí, které se samy od sebe neuvolní natolik, aby bez problémů usnuly, nebo u dětí, které často vzdorují spánku.
Vhodné je nastavit si budíky. Pokud trvá bdělé okno dítěte dvě hodiny, nastavte si na telefonu upozornění na hodinu a 45 minut a poté začněte dítě pečlivě sledovat. Hledejte jemné příznaky únavy, kterých jste si možná dříve nevšimli, jako například, že se vaše dítě zaměřuje na své ruce nebo přestává projevovat zájem o aktivitu, kterou vykonává. Toto je vhodná chvíle k tomu, abyste se pokusili děťátko uspat a ukončit bdělé okno.
Netlačte na pilu
Pamatujte na to, že okna spánku jsou pouze jakýmsi návodem, nikoli příkazem. I když jste určili ideální okno spánku vašeho dítěte, ne vždy musí platit, že dítě bude připraveno ke zdřímnutí v době, kterou jste si vypočítali. Pokud je bdělé okno vašeho prcka dvě hodiny a vám trvá hodinu uspat ho, netlačte na pilu. Jednoduše prodlužte okno bdění, které je výchozím bodem.
Vytvořte předspánkovou rutinu
Když se bdělé okno vašeho dítěte chýlí ke konci, je vhodné začít s předspánkovou rutinou, která dítěti pomůže uvolnit se a připravit se na spánek. Součástí může být například přebalování dítěte, zpívání ukolébavky, zapnutí tlumeného světla a celkové udržování klidné atmosféry. Všechny tyto věci podporují lepší spánek a jejich vykonáváním bude dítě vědět, že se blíží doba spánku.
Myslete na to, že každé dítě je jiné
Náznaky ospalosti – obvykle zívání, mnutí očí nebo odvrácení se – jsou znaky toho, že bdělé okno vašeho dítěte se chýlí ke konci. Avšak ne všechny děti vykazují tyto znaky a některé děti dokonce vykazují zcela odlišné znaky. Trik je naučit se rozeznávat signály vašeho dítěte.
Existují děti, které ve skutečnosti nevykazují známky ospalosti a místo toho jsou mnohem živější než v jiné fázi bdění. Když jsou unavené, jsou napumpovány energií, což může výrazně ztížit uspávání. Takové děti je vhodné uložit do postele ještě předtím, než budou připraveny ke spánku. Může se totiž stát, že budete čekat příliš dlouho a ideální okno na uspávání prošvihnete, v důsledku čehož děťátko už vůbec neusne.
Přizpůsobujte bdělá okna věku dítěte
Pamatujte, že okna spánku dítěte se mění, když vaše dítě stárne, čímž se mění i bdělá okna. Tyto změny se vyskytují poměrně často v prvním roce života, přičemž děti začínají od asi čtyř zdřímnutí na začátku, do asi dvou zdřímnutí ve věku 6 měsíců a asi jednoho zdřímnutí ve věku 12 měsíců. Jak můžete vědět, že je čas upravit okna bdění a rozvrh spánku vašeho dítěte? Pokud dítěti trvá déle, než tvrdě usne, zřejmě je čas prodloužit bdělé okno.
Jaký je tedy závěr? Bdělá okna představují praktický nástroj pro rodiče, kteří se díky nim naučí lépe pochopit časy spánku a bdění dětí. Díky nim nebudete děti do postele ukládat kdykoli během dne. Díky tomuto konceptu si děti vytvoří denní režim, na jehož základě si i vy budete moci vytvořit svůj vlastní program.