Co znamená bolest bříška u dětí?

  Kategorie: Zdraví dítěte,
9 min.
29. lis'24

Bolest bříška je jednou z nejčastějších věcí, na něž si stěžují už malé děti. Způsobovat ji může několik faktorů od nezávažných až po takové, které vyžadují návštěvu lékaře. Jak rozpoznat nebezpečnou bolest bříška u dětí a kdy vyhledat lékařskou pomoc? Vše potřebné se dozvíte v následujících řádcích.

Bolest žaludku nebo břicha je běžnou součástí života dospělých, ale neobchází ani děti. Projevuje se různými způsoby a v různých částech břišní dutiny. Může být akutní a silná, dlouhotrvající, slabá, bodavá či křečovitá. U dětí se nejčastěji setkáte s těmito typy bolesti bříška:

  • Generalizovaná bolest: Mluvíme o ní tehdy, když dítě nedokáže přesně určit místo bolesti a ukazuje obecně na oblast břicha. To znamená, že bolest nevyzařuje z konkrétní oblasti. V případě generalizované bolesti je většinou příčinou porucha trávení, plynatost, zácpa nebo žaludeční virus.
  • Lokalizované bolesti: Pokud dítě ukazuje na konkrétní část břišní dutiny, mluvíme o lokalizované bolesti, která již může naznačovat závažnější problém. Lokalizovaná bolest se obvykle spojuje se zánětem slepého střeva, žlučníkem, vaječníky, varlaty nebo naznačuje kýlu či žaludeční vřed.
  • Křečovitá bolest: Bolest podobná křečím většinou značí plynatost nebo nadýmání. Křečovitou bolest zvykne následovat průjem, který tento problém vyřeší.

Ne všechny děti jsou schopny rodiče upozornit na to, že je něco bolí. Pokud máte pocit, že se váš drobeček chová jinak, komunikujte s ním a snažte se přijít na jádro problému. Při bolestech žaludku a břicha jsou děti podrážděné, dochází ke ztrátě chuti k jídlu a jedním z nejčastějších příznaků problémů s bříškem je i přitahování nohou k břichu.

Čo znamená bolesť brucha u detí

Zdroj foto: Freepik

Nejčastější příčiny bolesti bříška u dětí

Bolest v oblasti břicha je u dětí zcela běžná, ale je přirozené, že rodiče vystraší, zvláště když vidí, že jejich děťátko trpí. Bolest žaludku a břicha u dětí nejčastěji způsobují tyto diagnózy:

Zácpa

Nejčastějším viníkem bolesti břicha u dětí je zácpa. Dítě, které trápí zácpa, nemá pravidelnou stolici nebo je tvrdá a suchá. Zácpu u dětí odhalíte relativně jednoduše, a to tak, že děťátko chce jít na velkou potřebu, ale i po dlouhém úsilí zůstane nočník prázdný. Zácpu většinou způsobuje strava, která není bohatá na vlákninu a může ji způsobit i nedostatečný pitný režim. Řešením je v tomto případě jídelníček bohatý na vlákninu, tedy dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnné potraviny a množství tekutin.

Zácpu u dětí však může způsobit také trénink na nočník. Když děti přecházejí z plenek na nočník, přecházejí na nepoznané území, které je může stresovat. Ne u všech dětí je přechod na nočník plynulý a jako bojkot mohou podvědomě zadržovat pohyby střev. K tomu může dojít i při jiných stresujících situacích, například při nástupu do školky, cestování, příchodu nového sourozence a podobně.

Příčinou zácpy mohou být i alergie a intolerance, ale také metabolické poruchy, které jsou však vzácné. Zácpa se „vyřeší“ zpravidla po úpravě jídelníčku, ale pokud trvá déle než dva týdny nebo si vaše děťátko každý den stěžuje na bolest bříška, ztratilo chuť k jídlu, má horečku nebo krev ve stolici, nečekejte zbytečně na zázrak a navštivte lékaře.

Potravinové alergie a intolerance

Citlivost, alergie a intolerance na různé potraviny nezpůsobují pouze zácpu, ale také průjem, plynatost, nadýmání a poruchy trávení. Spouštěčem alergií jsou nejčastěji mléko, vejce, pšenice, sója, ořechy, ryby a měkkýši. Citlivost a potravinová intolerance sice nepředstavují imunitní odpověď organismu, ale to neznamená, že nemůže dětem způsobit nepříjemné bolesti.

K bolesti bříška způsobené potravinou se mohou přidružit i jiné příznaky, např. otok, problémy s dýcháním, závratě či ztráta vědomí. Tehdy už mluvíme o alergii na potraviny, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a následnou léčbu spojenou s dietou, která může trvat celý život.

Střevní chřipka nebo otrava jídlem

Bolest v oblasti žaludku někdy spustí „střevní chřipka“, tedy lidové pojmenování pro virovou gastroenteritidu. Jedná se o náhlý zánět střev a žaludku, který se projevuje křečovitou nebo generalizovanou bolestí, průjmem, zvracením a občas i zvýšenou teplotou. Stejně se projevuje i otrava jídlem a platí, že v obou případech by příznaky neměly přetrvávat déle než 48 hodin.

U dítěte s podezřením na střevní virózu nebo otravu jídlem si všímejte i dalších příznaků – krvavé stolice, bušení srdce, průjmu, příznaků dehydratace a teploty nad 38 °C. Pokud se u vašeho dítěte objeví některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Streptokok nebo mononukleóza

Bolest břicha může dětem způsobit také streptokok a mononukleóza. Jedná se o různá onemocnění, která se však projevují velmi podobně. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, bolest břicha, bolest v krku a oteklé krční uzliny. Bolest břicha při těchto diagnózách je lokalizována – v případě streptokoka si děti stěžují na bolest břicha v dolní části a při mononukleóze je postižena levá strana břicha v oblasti žaludku. Bolest v této části břišní dutiny může naznačovat i potíže s játry či slezinou, proto je při podezření na streptokoka i mononukleózu nezbytná návštěva pediatra.

Stres a úzkost

Stále více a více dětí i přes nízký věk pociťuje z různých důvodů stres a úzkost. Pokud vaše děťátko trápí nevysvětlitelné bolesti žaludku bez jakýchkoli jiných příznaků, může jít právě o projev úzkosti a stresu. Pokuste se zjistit, co a jestli vůbec něco vaše dítě trápí. V případě malých dětí je spouštěčem stresu nástup do školky, narození sourozence, hádky nebo probíhající rozvod rodičů, nemoc nebo úmrtí některého člena rodiny nebo vznik fobie.

Příčina stresu však může být také banální, hlavně z pohledu rodiče. Možná váš drobeček touží po nové hračce nebo se mu nelíbí boty, které jste mu koupili, ale bojí se vám to říct. Pokud vidíte, že vaše děťátko bolí bříško, ale nedokážete zjistit příčinu, zkuste si s ním upřímně popovídat a určitě společně odhalíte spouštěč.

Zánět slepého střeva

Apendicitida, tedy zánět slepého střeva, je u dětí do pěti let vzácná, avšak i v tomto případě se najdou výjimky. Zánět slepého střeva se projevuje mírnou horečkou a bolestí v okolí pupku. Tyto počáteční příznaky mohou přerůst do bolesti v pravé dolní části břicha, kterou si vaše dítě už nebude umět nechat pro sebe.

V případě, že máte u dítěte podezření na zánět slepého střeva, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Na první pohled neškodný zánět by mohl přerůst do otoku a prasknutí slepého střeva, což by způsobilo závažnou bakteriální infekci břišní dutiny. Již prasklé slepé střevo se projevuje horečkou dosahující 40 °C a bolestí, která se „pohybuje“ po břiše a dítě má problém ukázat na jedno konkrétní místo, kde ho to bolí.

Príznaky a bolesť brucha

Zdroj foto: Freepik

Henochova-Schönleinova purpura

Henochova-Schönleinova purpura je onemocnění, o kterém jste dosud zřejmě vůbec neslyšeli. Jedná se o vaskulitidu, tedy zánět velmi malých krevních cév, který se vyskytuje velmi zřídka, avšak postihuje právě děti ve věku 2–6 let. Zánět kapilár způsobuje vyrážky, které se objevují na pokožce, hlavně zadečku a chodidlech, ale také na střevech a ledvinách.

Henochova-Schönleinova purpura v prvním stadiu vypadá jako kopřivka nebo červené hrbolky (purpura), ale se zhoršujícím se stavem se na pokožce objevují modřiny, které nejsou způsobeny úderem. Jelikož onemocnění napadá i střeva, může způsobit zažívací problémy a s tím spojené bolesti břicha. Příčiny této purpury nejsou známy, takže nemoci nelze předcházet, ale není nakažlivá ani dědičná.

Domácí léčba nebo návštěva lékaře?

Většinu potíží s bříškem a žaludkem dokážou rodiče vyřešit doma například úpravou stravy při zácpě nebo intoleranci či alergii na určitou potravinu a dostatkem odpočinku. Ne vždy však bolesti zmizí bez asistence lékaře. Toho je třeba vyhledat, když bolest v oblasti břišní dutiny neustupuje a když u dětí zpozorujete další z níže uvedených příznaků:

  • zvracení bez přítomnosti stolice
  • krev nebo hnis ve stolici nebo zvratcích
  • tmavá stolice podobná dehtu
  • zelené nebo žluté zvratky
  • ostrá bolest břicha
  • ztuhlé, tvrdé nebo oteklé břicho
  • problémy s dýcháním
  • nedávné zranění
  • léčba vážného onemocnění
  • neustálá bolest žaludku přetrvávající více než 24 hodin
  • neustálé zvracení po dobu 12 hodin
  • průjem trvající déle než 2 dny
  • bolest během močení
  • teplota nad 38 °C
  • ztráta chuti k jídlu a úbytek na váze.

Zdroj: