Vyšetření u gynekologa je pro mnohé ženy nepříjemné, podle průzkumů se až polovina žen gynekologa stydí a tak podceňují preventivní prohlídky a vyhledají ho, až když pociťují potíže. V těhotenství musí jít váš ostych stranou, protože zdraví miminka je prvořadé. Přesto existují otázky, které ženy svému lékaři nepoloží a raději odpovědi na ně hledají na diskusních fórech. Zde je 7 nejčastějších otázek.
Mohou antikoncepční pilulky způsobit neplodnost?
Antikoncepce mnohým ženám pomáhá zapomenout na bolestivou menstruaci, nepravidelný cyklus, migrény či špatnou pleť. Co se však stane, pokud vysadíte pilulky a budete chtít otěhotnět? Nemůže vám dlouhodobé užívání antikoncepce způsobit neplodnost? Když se zamyslíte na tím jak funguje, přijdete na to, že ne. Zjednodušeně vysvětleno, hormonální antikoncepce navozuje u ženy stav podobný těhotenství, čímž se zabrání dozrání vajíčka a jeho uvolnění, proto nemůže dojít k oplodnění.
Dlouhodobé studie ukázaly, že pravděpodobnost otěhotnění do 1 roku od vynechání antikoncepce je 72 až 94 %, tedy naprosto stejná jako u žen, které antikoncepci nebraly (tam je to 80 %). To, že mnoho žen z neplodných párů bralo hormonální antikoncepci je dáno tím, že její užívání je rozšířené. Kdysi byla hormonální antikoncepce dokonce používaná k léčbě žen, které nemohly otěhotnět, protože po náhlém vysazení tablet se jim obnovila ovulace.
Mohu dostat v těhotenství mykózu?
Mykóza je poměrně běžná infekce, alespoň jednou v životě se s ní potýká až 75 % žen. Velmi často se objevuje i v průběhu těhotenství. Mykotické infekce trápí těhotné ženy v důsledku narušení přirozené rovnováhy vaginálního prostředí a se stoupající hladinou hormonu estrogenu – snižuje se kyselost v pochvě a tím se narušuje její ochranný systém. Příznaky jsou svědění uvnitř pochvy i na vnějších rodidlech, bolest (při močení a pohlavním styku), zarudnutí a otok, případně bílý výtok.
Léčba mykózy v těhotenství je náročnější než u netěhotných, neboť odpověď na léčbu bývá pomalejší. Pokud by se však infekce neléčila, kvasinky mohou proniknout děložním hrdlem a infikovat plodovou vodu. Děťátko by se pak narodilo s příznaky vrozené kandidózy. Volně dostupné léky na léčbu mykózy si v těhotenství neaplikujte, aniž byste se poradila se svým gynekologem!
Může mi pohlavní styk v těhotenství ublížit?
Těhotenství neznamená konec vašeho sexuálního života. Sexuální život v tomto období je přirozenou součástí partnerského života. První měsíce, během kterých ženy většinou pociťují nevolnost, nemají na intimní chvilky náladu. Další měsíce těhotenství by vám měly dodat elán a energii a zvýšená hladina hormonů přispěje k tomu, že milování budete prožívat intenzivněji.
V závislosti na stadiu těhotenství si budete muset najít vhodné a pohodlné polohy. O děťátko nemusíte mít strach, v děloze je chráněno a krček dělohy je uzavřen až do porodu, takže penis mu neublíží. Pokud vám váš gynekolog doporučí v těhotenství používání kondomů nebo sex zcela zakáže, poslouchejte ho. Důvody sexuální abstinence v těhotenství mohou být nečekané vaginální krvácení, riziko předčasného porodu, nízko uložená placenta, uvolněný krček dělohy či vícenásobné těhotenství.
Mohu si odtékání plodové vody splést s únikem moči?
Odtékání plodové vody nevypadá tak dramaticky jako ve filmech – jako když pod vámi praskne balon naplněný vodou. Většinou je to spíše pomalé unikání tekutiny v malých množstvích. A protože plodová voda nemá svou specifickou barvu nebo zápach, některé ženy si ji mohou splést s inkontinencí (únikem moči) nebo s vaginálním výtokem, protože odtok plodové vody nemusí být doprovázen kontrakcemi. Pokud si nejste jistá, přineste vzorek takového výtoku na vložce ke svému lékaři nebo na centrální příjem. Jednoduchým testem zjistí, zda je to plodová voda.
Za normálních okolností je plodová voda čirá, plodová voda zbarvená do zelena ale krví může signalizovat problém. Prokázaný odtok plodové vody je důvodem k přijetí do nemocnice bez ohledu na to, ve kterém týdnu těhotenství žena právě je. Signálem, že se porod blíží, je i odchod hlenové zátky – hustého hlenu s malou příměsí krve.
Může mi při tlačení při porodu uniknout i obsah střev?
Porod je náročný proces. Proto by maminky měly absolvovat předporodní kurz i s psychologickou přípravou, kde se dozvíte detaily porodu. Při porodních tlacích může vyjít i obsah střev, což rodička nedokáže ovlivnit. Lékaři bývají na průvodní jevy porodu připraveni, takže pokud se vám podobná věc stane, nemusíte cítit hanbu. Z tohoto důvodu se před porodem dělá klystýr – střevní výplach, který očistí tlusté střevo od všech nečistot.
Klystýr vám může udělat zdravotnický personál – do konečníku zavede tenkou hadičku, přes kterou natlačí roztok, který vás důkladně pročistí. Nebo si ho můžete zakoupit v lékárně a jednoduše aplikovat doma, abyste se vyhnuly této proceduře v nemocnici. V některých nemocnicích už dnes dostanete místo klasického klystýru čípek. Příroda někdy zařídí vše sama, mnoho žen zažije před porodem průjem, což je vlastně přirozené čištění těla.
Může mi pohlavní styk brzy po porodu ublížit?
Začátek sexuálního života po porodu je u každé ženy jiný. Obecně se hovoří o 6 týdnech, které jsou potřebné k tomu, aby se u ženy vytratily těhotenské změny a následky porodu. Šestinedělí se zmiňuje již ve Starém zákoně. Realita je však taková, že některé ženě nestačí ani 8 týdnů, jiná je fit již po 3, proto je třeba se řídit vlastními pocity.
Se začátkem pohlavního života po porodu se obvykle čeká do kontrolního vyšetření po šestinedělí. První pokusy mohou doprovázet tlaky, bolesti, nepříjemné pocity sucha či pocit roztažené pochvy. Všechny tyto stavy by měly zmizet nejpozději do 6 měsíců. Nezapomínejte, že kojení není přirozenou ochranou před početím, pokud tedy nechcete dvě děti po sobě s minimálním odstupem, raději při sexu používejte ochranu!
Může mi po porodu navždy zůstat oslabené pánevní dno?
Těhotenství a porod jsou pro svaly pánevního dna velkou zátěží. Ochablé pánevní dno po porodu se projevuje nechtěným únikem moči (při kýchání a kašli, zvedání břemen, při smíchu) a v některých případech i únikem stolice. Také je spojováno s bolestmi v pánevní oblasti, v oblasti beder a také při pohlavním styku. V první řadě vás musí vyšetřit gynekolog a urolog. Nejčastější formou léčby je cvičení, doporučuje se například Kegelovo cvičení na pánevní dno, které by mělo za 10 týdnů přinést první výsledky.
Posilování svalstva může za vás udělat i stimulační křeslo, které provádí neurotrénink těžko trénovatelných svalů a zpevňuje a regeneruje vnitřní pánevní svaly, které prakticky nedokážeme ovládat. V pražském Ústavu péče o matku a dítě v Urogynekologickém centru tuto metodu používají co nejdříve po porodu, aby se pánevní svaly rodiček rychle zregenerovaly a zamezilo se pozdějším zdravotním problémům. Neléčené oslabené pánevní dno může ženám zkomplikovat běžný život. V pokročilém stádiu povolených svalů je náprava namáhavější a vyžaduje více trpělivosti a preciznosti.