Děti a jídlo je kapitola sama o sobě. Některé děti snědí vše, co jim naservírujete, jiné velmi dlouho odmítají pevnou stravu nebo jsou v jídle nesmírně vybíravé. Vybudovat zdravý vztah k jídlu však lze a může to být jednodušší, než si myslíte. Stačí následovat naše tipy a triky, které už se postarají o to, že vaše děti budou už od útlého věku jíst zdravě.
Děláte vše pro to, aby vaše dítě jídlo zdravě (nebo aby vůbec jedlo), ale bez výsledků? Dobrou zprávou je, že pozitivní vztah k jídlu lze vybudovat a nemusí to být vůbec tak náročné. Postoj dětí k jídlu se mění nejen ze dne na den, ale někdy i vícekrát během dne. Využijte těchto změn ve svůj prospěch a probuďte v dětech zdravý vztah k jídlu.
Buďte příkladem
Děti jsou zrcadlem svých rodičů, proto od nich nemůžete čekat zdravé stravovací návyky, když je doma sami nedodržujete. Začněte doma stolovat jako rodina. Snídaně, obědy a večeře jezte spolu za stolem v jídelně a trvejte na tom, že na talířích bude vždy naservírováno kvalitní a výživné jídlo. Děti uvidí, že i vy máte zdravý vztah k jídlu a začnou vaše chování napodobovat. Když budete ohrnovat nos nad zeleninou a raději si po hlavním jídle dopřejete chipsy přímo před televizí, těžko můžete od dětí očekávat něco jiného.
Zaveďte proto v domácnosti zdravé stravovací návyky, společné stolování a vyhněte se nesmyslným dietám, přejídání a nadměrné konzumaci nezdravých polotovarů. Snažte se co nejméně stravovat v podnicích rychlého občerstvení a naučte děti na domácí stravu. Totéž platí i u školou povinných dětí, nejen u předškoláků. Dát dítěti peníze na svačinu je čas od času v pořádku, ale platí, že děti by si do školy měly nosit doma připravenou svačinu.
Zdroj foto: Freepik
Netlačte na pilu
Motivovat děti k jídlu je jedna věc, tlačit na ně a nutit je jíst je už něco zcela jiného. Zbytečným tlakem docílíte pravého opaku a děti si k jídlu v konečném důsledku vypěstují nezdravý vztah. Pokud budou vyrůstat v domácnosti, kde je budou k jídlu neustále nutit, nebudou chtít jíst vůbec a každý pokus o stolování nakonec skončí slzami na obou stranách.
Tlakem navíc dětem dáváte najevo, že nejsou samostatné a máte nad nimi kontrolu. Děti nemají rády změny a jídlo s sebou změny jednoduše přináší. Představujete jim nové textury, chutě, barvy i vůně. Dovolte dětem objevovat nové jídlo bez nátlaku a dejte jim na výběr. Jezte spolu s nimi, ukažte jim, že jídlo je chutné a když odmítají krmení, dejte jim do ruky lžičku. Samostatné krmení někdy dokáže zázraky.
Jídlo není odměna
„Když spapáš tuto zeleninovou kaši, dáme si zákusek, dobře?“ Je vám tato věta velmi dobře známa? Pokud ji používáte příliš často, zřejmě děláte chybu. Pokud používáte dezerty a čokoládu jako odměnu, vysíláte těm dětem signál, že hlavní jídlo není tak důležité. Sladkosti se najednou stávají cennějšími a děti budou po každém úspěšně zkonzumovaném jídle očekávat sladkou odměnu.
Nevydírejte děti sladkou tečkou za hlavním jídlem, zkuste na to jít trochu jinak. Dopřejte dětem něco sladkého (ale zdravého) ne jako odměnu, ale jako součást snacku nebo předkrmu a občas jim připravte sladké hlavní jídlo. Děti se tak naučí, že sladkost není odměna, ale jakási samozřejmost, kterou si nebudou muset vybojovat tím, že na truc snědí hlavní jídlo. A navíc, pokud dítě není natolik hladové, aby dokázalo sníst hlavní pokrm, není ani hladové po sladkostech.
Nevzdávejte se příliš brzy
Děti vymýšlejí. To, co dokázaly uplynulý měsíc jíst každý den, jim najednou nemusí chutnat, ale platí to i naopak. Pokud něco odmítnou jednou nebo dvakrát nevzdávejte se. Někdy děti přijmou nové jídlo až na desátý pokus. Je úplně v pořádku, pokud první sousto skončí v bryndáčku nebo opět na talíři.
K tomu, aby děti akceptovaly nový pokrm, můžete vyzkoušet i pár triků. Jezte to, co nabízíte i jim. Děti uvidí, že jídlo je zřejmě chutné a neotráví se jím. Naservírujte jim jídlo na samostatný talíř a nechte je, ať jedí tréninkovou lžičkou. Budou vás chtít napodobit a do jídla se pustí, aniž by si to uvědomily. A na závěr můžete vyzkoušet jednoduchý trik – vložte dětem do úst lžičku s jídlem a hned ji vytáhněte. Jedná se v podstatě o reverzní psychologii, která má na děti až zázračný vliv.
Zdroj foto: Freepik
Nepřehánějte to s porcemi
Děti jsou malé, takže přirozeně toho snědí méně než dospěláci. Začínejte proto v malém a v případě potřeby porce zvětšujte. Dítě na začátku možná sní jen jednu lžíci zeleninové kaše, ale za pár dní to už bude víc. Je v pořádku, pokud sní nejprve jen kousek rajčete a prsty si do úst vloží pouze jeden plátek sýra. Nebojte se, děti nebudou hladové, ačkoli při pohledu na to malé množství jídla, které zkonzumovaly, by se to mohlo zdát.
V zásadě platí, že batole by mělo za den přijmout 100 kalorií na kilo váhy, což v přepočtu znamená asi 1000 kalorií denně. Mějte však na paměti, že množství kalorií není zdaleka to nejdůležitější, proto nespoléhejte na kalorické tabulky a řiďte se potřebami vašeho dítěte. Pokud například jíte a dítě při pohledu na vás otevírá ústa, nabídněte stejné jídlo i jemu. Možná vám takovýmto způsobem dává najevo, že je načase skoncovat s kašičkami a začít mu podávat jídlo pro dospěláky.
Počítejte s nepořádkem
Děti se učí o jídle tím, že jej ochutnávají, ideálně přímo rukama. Počítejte s tím, že krmení dětí bude následováno komplexním úklidem, ale to k tomu jednoduše patří. Krmení je multisenzorický zážitek a děti chtějí kromě chuti vědět, jak jídlo vodí, jaký je to pocit mít ho v rukách a co se stane, když spadne na podlahu. Děti si jídlo užívají také díky tomu, že se ho mohou dotýkat a sledovat příčinu a následek. U batolat je prostě důležitější to, že vůbec jedí než to, jestli jedí vidličkou nebo rukama.
Zdroj:
- Lydia Denworth. 10 Ways To Shape Healthy Eating Behaviors for Toddlers. Online. In: Parents. 2024. Dostupné z: https://www.parents.com/tips-for-preventing-toddler-eating-problems-8701567.
- Sally Kuzemchak, M.S., R.D. How Much Should My Kid Eat? An Age-By-Age Guide. Online. In: Parents. 2024. Dostupné z: https://www.parents.com/recipes/nutrition/how-much-does-my-kid-need-to-eat/.