Druhý trimestr začíná v 13. a končí v 26. týdnu. Po turbulentním prvním trimestru, kterým vás provázela únava, nevolnost či bolesti hlavy, je druhý trimestr hračka. Jde o nejklidnější období těhotenství. Vaše tělo si na přítomnost děťátla v bříšku zvyklo a novému stavu se přizpůsobilo.
Ve druhém trimestru se bude vaše bříško jen zvětšovat, a tudíž se vám natáhne kůže. Může se to projevovat svěděním či pálením. Nezapomínejte na prevenci proti striím. Ty nejsou během těhotenství ničím výjimečným, proto si bříško natírejte krémem a oleji. Nezapomínejte na hydrataci, ta vám pomůže i při otocích nohou.
Prsa se stále vyvíjejí a okolí bradavek tmavne. V tomto období se vytvoří i tzv. druhotný dvorec, který pár měsíců po porodu zmizí. S rostoucím plodem přicházejí i problémy s trávením. Miminko způsobuje tlak na střeva, která následně pracují pomaleji. Častým problémem v druhém trimestru jsou nadýmání, zácpy a i hemoroidy. Ani váš močový měchýř si během těhotenství neodpočine, připravte se na časté nutkáním k močení.
Ve druhém trimestru se však stane něco úžasné. Budete poprvé cítit pohyby svého miminka. A všechno to těhotenské nepohodlí se bude najednou jevit jako nepodstatné.
4. měsíc
Miminko přijímá živiny přes placentu, základy orgánů jsou již více méně vyvinuté. Děťátko začíná pomalu trénovat dýchání. Funguje i polykací reflex, drobeček zatím pije plodovou vodu, kterou následně zpracovávají ledviny. Na konci 4. měsíce má zhruba 90-120 g a 16 cm.
Kůže je v tomto období ještě tenká a jsou přes ni vidět malé cévy. Tělo děťátka je porostlé jemňoučkým ochlupením (tzv. lanugo), které před porodem opadne. Někdy se stane, že se s ním miminko narodí, ale netrvá dlouho, než se ho zbaví. Lanugo má ochrannou funkci. Ve 4. měsíci začínají růst řasy, obočí i vlasy. Krk se prodlouží, hlavička se pomalu napřimuje. Dolní končetiny doběhly růstem ty horní.
Během čtvrtého měsíc se rozvíjí nervová soustava, miminko už může cítit doteky a bolest. Ačkoli jsou již ouška na správném místě, váš drobeček vás ještě neslyší.
Na ultrazvukovém vyšetření během 4. měsíce je již možné zjistit pohlaví miminka.
V 16. týdnu se dělá tzv. tripple test, tedy vyšetření na Downova syndromu a rozštěpu neurální trubice. Nelekněte se, když vám vyjdou vyšší nebo nižší hodnoty než je průměr. Nemusí to nic znamenat. Genetik poosudí riziko a bude-li třeba, doporučí další testy, jako například amniocentézu. Ta se dělá mezi 15. a 20. týdnem.
5. měsíc
Během pátého měsíce vaše miminko každým dnem síí. Rozvíjejí se svaly, nervy i kosti, které však zůstanou celkem ohebné, aby miminko snáze prošlo porodními cestami. V dásních se již vyvíjejí zárodky mléčných zoubků, rozvíjejí se i hlasivky a v přibližně 20. týdnu už budou slyšet srdeční ozvy. Na konci 5. měsíce má miminko 300-350 g a délku přibližně 16,5 cm.
Už v 18. týdnu miminko začíná slyšet. Můžete na něj mluvit a zpívat ukolébavku.
Jeho prstíky už mají nehty a na bříšku prstu se již tvoří rýhy, které později budu "otiskem prstu." Miminko má ručičky sevřené do pěstiček, rádo se hýbe a kope. Pohyby můžete cítit přibližně od 18. týdne. Prvorodičky je většinou cítí později než maminky, které již miminko měly.
Miminko spinká a budí se v pravidelných intervalech, je mnohem více aktivní než během předchozích měsíců a rádo si cucá své prstíky.
6. měsíc
V šestém měsíci už není kůže průsvitná, jako byla doposud. Dětský mozek se neustále vyvíjí. Střední ucho již pomáhá s rovnováhou při pohybu v děloze. No a vaše děťátko cítíte stále více. Otáčí se, kope, hraje si. Už vypadá jak malinký človíček.
Rozvíjejí se plíce i krevní oběh. Miminko už má své vlastní bílé a červené krvinky. Má vyvinutý jazýček s chuťovými buňkami. Přibližně v 26. týdnu otevírá poprvé očka. Na konci 6. měsíce má miminko 600-700 g a měří přibližně 32 cm.
V 6. měsíci, mezi 24. a 28. týdnem, se dělají testy na těhotenskou cukrovku. Pokud se test neudělá a maminka trpí těhotenskou cukrovkou, o které neví, může to mít negativní vliv na vývoj plodu.
Vaše miminko je na konci 2. trimestru téměř hotový človíček. V následujících třech měsících ještě musí zesílit.