Přenášíte, trápíte se, máte pocit, že jste už vyzkoušela všechno a miminku se přesto nechce na svět? Statistiky o tom, kolik dětí se narodí po termínu porodu, se výrazně liší, ale pouze 4 % dětí se narodí ve stanoveném termínu. Někdy děťátku na svět musí pomoci lékaři a tehdy může přijít na řadu i Hamiltonův hmat. Už jste o něm slyšela?
Hamiltonův hmat je technika pro oddělení plodového vaku od děložního čípku mechanickým způsobem, tedy bez použití léků. Je to technika, kterou poprvé předvedl a následně popsal skotský lékař James Hamilton v roce 1810. Jelikož byl první, kdo se o něco takového pokusil, technice se připsalo jeho jméno a dodnes tento způsob urychlení porodu označujeme jako Hamiltonův hmat. Zajímá vás, jestli je bezpečný, kdy se využívá a zda opravdu zabírá? Čtěte dál.
Bolí Hamiltonův hmat?
Ano i ne. Jelikož bolest je velmi individuální a práh bolesti je u všech žen (i lidí obecně) jiný, nelze stoprocentně říci, že Hamiltonův hmat bolí. Některé ženy ho popisují jako nepříjemné vyšetření u gynekologa, pro jiné je vysloveně bolestivý a některé rodičky jej dokonce označují za nejbolestivější fázi porodu. Hamiltonův hmat s sebou přináší různé zkušenosti, které jsou pro více rodiček spíše odstrašující, ale nemusí tomu tak být.
Mnohé maminky, které už mají po porodu, se shodují v tom, že Hamiltonův hmat by byl určitě mnohem snesitelnější, kdyby na něj byly připraveny a personál by je předem upozornil, co bude provádět. Hamiltonův hmat by se měl provádět pouze se souhlasem těhotné, ale bohužel, ne vždy je tomu tak. Stále však platí, že Hamiltonův hmat je jednou z nejšetrnějších metod, která dokáže spustit porod. Názory lékařů na její efektivnost se sice rozcházejí, jelikož není stoprocentně účinná, avšak je mírná, neinvazivní (je-li správně provedena) a nevyžaduje medikaci.
Jak se dělá Hamiltonův hmat?
Mnohem známější než Hamiltonův hmat je Heimlichův hmat, resp. manévr, který se používá při dušení. I na základě toho si některé ženy myslí, že Hamiltonův hmat bude také spočívat v tlaku na břicho, ale není tomu tak. Při provádění Hamiltonova hmatu lékař nebo porodní asistentka vsune prst za okraj děložního čípku a prstem jemně obkrouží celý krček. Plodový obal, který je ke krčku „přilepený“ se uvolní, čímž se vyplaví prostaglandiny, hormony spouštějící porod.
Někdo na tuto techniku využívá pouze špičky prstu, jiní lékaři či porodní asistentky dělají hlubší hmat. Různá může být i intenzita a trvání – někteří lékaři obkrouží krček pouze jednou, ale není to pravidlem a můžete natrefit na porodníka, který bude tyto krouživé pohyby opakovat. Samotný postup by měl být konzultován s těhotnou ženou a lékař by měl brát v úvahu její přání.
Zdroj foto: Freepik
Kdy ano a kdy ne?
Taška do porodnice je dávno sbalená, vy však přenášíte, trápíte se a už chcete mít porod co nejdříve za sebou, ale miminko to vidí jinak. To, jestli jste vhodná kandidátka k provedení Hamiltonova hmatu, nejlépe vyhodnotí lékař. Lze provést, pokud:
- je děložní čípek otevřený, protože přes zavřený krček se prst ani jeho špička dovnitř nedostane. To znamená, že tělo ještě není na porod připraveno a nemá smysl tuto techniku aplikovat;
- jste po termínu porodu, tedy přenášíte nebo jste v posledním týdnu těhotenství. Hamiltonův hmat by se měl provádět po 40. týdnu těhotenství, kdy je miminko donošeno;
- vám zdravotní stav nedovoluje již déle přenášet, např. vás trápí preeklampsie, gestační diabetes, disproporce pánve a plodu, či jiné diagnózy, které ohrožují vás nebo miminko;
- růst děťátka nesplňuje očekávání;
- máte víceplodové těhotenství.
Samozřejmě existují i kontraindikace, na jejichž základě těhotná žena není vhodnou adeptkou k provedení této techniky. Hamiltonův hmat má jistá rizika a nesmí se provádět v případě, že:
- jsou přítomny placentární abnormality;
- těhotná žena ví, že nebude rodit vaginálně. V případě plánovaného porodu sekcí nemá smysl otevírat děložní čípek;
- máte streptokoka skupiny B. Stěr z pochvy na přítomnost streptokoka se provádí mezi 35. a 37. týdnem těhotenství. Streptokok skupiny B se běžně nachází v lidském těle a dospělému jedinci obvykle nezpůsobuje žádné potíže. Děťátko se jím však může nakazit během průchodu porodními cestami, což může mít pro jeho citlivý organismus fatální následky, proto je důležité vědět o jeho přítomnosti v těle matky. Ta dostane během porodu antibiotika, která ochrání miminko před infekcí.
Kdy se spustí porod?
Po provedení Hamiltonova hmatu může žena zpozorovat krvácení, bolesti břicha a/nebo nepravidelné kontrakce. Krvácení však zpravidla není silné a připomíná spíše špinění v posledních dnech menstruace. Jelikož tato metoda rozšiřuje děložní čípek, dochází i k uvolnění hlenové zátky, která chrání miminko před infekcemi. Hlenová zátka se nemusí uvolnit celá, ale může „odtékat“ i postupně.
S uvolněním hlenové zátky souvisí i kontrakce, které by se měly objevit do 48 hodin od provedení Hamiltonova hmatu. Přijít však mohou také mnohem dříve nebo se nedostaví vůbec. V takovém případě se může technika zopakovat, avšak porodníci doporučují přistoupit k jiným, indukčním metodám ke spuštění porodu.
Vaše šance na spuštění porodu po Hamiltonově hmatu jsou vyšší, pokud jsou již patrné změny na děložním čípku, děložní čípek je měkčí a začíná se sám oddělovat. Statistiky ukazují, že jeho úspěšnost je na úrovni přibližně 50 %, takže to, zda Hamiltonův hmat pomůže právě vám, závisí na několika faktorech.
Zdroj:
- What is a membrane sweep? Online. In: Merrion Ultrasound. Dostupné z: https://merrionultrasound.ie/what-is-a-membrane-sweep/.
- Mucus Plug. Online. In: Cleveland Clinic. 2024. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21606-mucus-plug.
- Hamiltonov hmat. Online. In: Modrý koník. Dostupné z: https://www.modrykonik.sk/rodim/hamiltonov-hmat/.
- Group B Strep and Pregnancy. Online. In: KidsHealth. 2022. Dostupné z: https://kidshealth.org/en/parents/groupb.html.