Jak se vykakat, když to nejde

8 min.
11. dub'25

Pozor, hlásíme zácpu. Ale ne dopravní. Zácpa trápí nejen silniční provoz, ale i dospělé a bohužel se nevyhýbá ani dětem. Jaké jsou příznaky zácpy u dětí, proč k ní vůbec dochází a jak se vykakat, když to nejde? Pokud jste připraveni na řeči o hovínku, čtěte dál.

Potíže s vykonáním velké potřeby u dětí trápí, jak jinak, i rodiče. Abychom pochopili dětskou zácpu, musíme mít jisté všeobecné poznatky o dětské stolici. Když trávení děťátka funguje tak, jak má, stolice je pravidelná a měkká. O zácpě hovoříme nejen tehdy, když se děťátko vůbec nedokáže vykakat, ale i tehdy, když kaká méně často nebo když jsou hovínka tvrdá, suchá a kakání provází bolest.

Zažíváte-li s děťátkem premiéru, možná se stresujete, když nevidíte hovínko na pleně při každém přebalení. Pravda je ovšem taková, že frekvence stolice vašeho děťátka se může lišit ze dne na den. Kojenci konzumující umělou výživu mají tendenci kakat alespoň jednou za den, ale může se stát, že děťátko se nevykaká i jeden či dva dny, aniž by to nutně znamenalo zácpu.

Samozřejmě, v prvních týdnech budou miminka kakat častěji, a to hlavně ta, která jsou kojena. Mateřské mléko je totiž lehce stravitelné a někdy střevy dětí doslova proletí. Nebude to ovšem platit vždy. I 3–6týdenní miminko může mít někdy vzácnější stolici a vykaká se například jen dvakrát týdně. Pokud ho však netrápí nic jiného, ​​než frekvence kakání, zřejmě v jeho případě nejde o zácpu.

Jaké jsou příznaky zácpy u kojenců?

Máte podezření, že vašeho prcka trápí zácpa, ale nejste si úplně jisti? Následující příznaky mohou naznačovat, že dítě má opravdu zácpu:

  • Stolice dítěte vypadá jako drobné kuličky podobné granulkám (jinak řečeno zaječí bobky), nebo je velká a tvrdá.
  • Během kakání se děťátko prohýbá v zádech a/nebo pláče. Mějte na paměti, že kojenci se při kakání běžně namáhají, protože často kakají vleže. Je-li výsledkem této námahy
    dobře vypadající hovínko, vaše dítě nemá zácpu.
  • Pohyby střev dítěte jsou méně časté, než bývá zvykem (např. méně než dvakrát týdně).
  • U dětí, které chodí na nočník, nastane více než jedna nehoda s kakáním za týden.
  • Během kakání si děti stěžují na bolest nebo vidíte, že je očividně něco bolí.
  • Po kakání nebo během něj se objeví krvácení, protože stolice je tvrdá a velká.
  • Dítě zadržuje stolici.
  • Objevila se snížená chuť k jídlu.
  • Dítě je bez zjevné příčiny unavené.

Dojča a plyšový medvedík

Zdroj foto: Freepik

Co způsobuje zácpu u dětí?

Zácpa u malých dětí je neobvyklá, a to zejména tehdy, když ještě nejedí tuhou stravu. Tehdy je nejčastější příčinou umělé mléko, které vašemu děťátku nemusí vyhovovat (některá umělá mléka jsou hůře stravitelná). Zácpu u miminek však nejčastěji způsobuje změna stravy, tedy přechod z mateřského mléka na první příkrmy. Jejich trávicí systém potřebuje trochu času, než se přizpůsobí novému jídelníčku.

Zácpu u dětí může mít na svědomí i prořezávání zoubků. To sice nemá přímou souvislost se zácpou, nicméně některé děti v tomto období kvůli bolesti a diskomfortu papají méně, takže i pohyby střev jsou vzácnější. Postarejte se o to, aby bylo dítě dostatečně hydratované a vyzkoušejte různé chladicí gely zmírňující bolest a kousátka vhodná do mrazničky, která rovněž ulevují od bolesti.

Jednou z častých příčin zácpy u dětí jsou také léky, zejména léky proti bolesti a antacida. V případě, že vaše děťátko začalo užívat léky a krátce na to se dostavila zácpa, přečtěte si ještě jednou příbalový leták a poraďte se s lékařem, zda má dítě pokračovat v užívání léků.

U starších dětí může být spouštěčem zácpy zadržování stolice. Děti mohou ignorovat nutkání na stolici, například když jsou velmi zaneprázdněné hrou nebo se cítí nepříjemně při používání veřejné toalety (i té ve školce/škole) nebo nechtějí jít na velkou potřebu na návštěvě. Zácpa se objevuje také u dětí, které mají problém zvyknout si chodit na nočník.

Ve velmi vzácných případech může být zácpa děťátka příznakem jiného onemocnění, například hypotyreózy (snížená funkce štítné žlázy), cystické fibrózy či Hirschsprungovy choroby (jedná se o poměrně vzácné vrozené onemocnění, které se projevuje jako střevní neprůchodnost). Pokud zácpa u vašeho děťátka přetrvává a vy si nevíte rady, navštivte pediatra. Ten určí přesnou příčinu a nasadí malému pacientovi vhodnou léčbu.

Zácpa nerovná se nemoc

Zácpa nemusí nutně znamenat, že s trávicím systémem vašeho děťátka není něco v pořádku. Až v 95% je dětská zácpa funkční a není způsobena žádnou vážnější diagnózou. Funkční zácpa znamená, že dítě netrpí žádným základním onemocněním a nemá anatomické problémy s gastrointestinálním traktem. Tělo funguje, akorát nefunguje tak, jak by mělo.

Léčba funkční zácpy spočívá v obnově schopnosti střeva pracovat tak, jak by mělo. Zácpa se u dětí nejčastěji objeví v důsledku změn ve stravování, mohou ji způsobit i léky a také změny v toaletních návycích. Zejména u dětí v předškolním a mladším školním věku vyústí v zácpu již zmiňované zadržování stolice. Mnoha dětem je nepříjemné provádět velkou potřebu ve školce či ve škole a takové zadržování stolice je běžným spouštěčem zácpy.

Zamávejte zácpě na rozloučenou

Nic netrvá věčně a platí to i pro zácpu. Otázka tedy zní: „Jak se vykakat, když to nejde?“ Na dětskou zácpu můžete vyzkoušet ověřené rady rodičů, kteří si již tímto trápením prošli. Mnohé recepty na zatočení se zácpou jsou domácí, ale přesto efektivní:

  • Čistá voda: Možná to bude znít až absurdně jednoduše, ale na zácpu zabírá obyčejná čistá voda. Pokud má vaše děťátko více než 6 měsíců, nabídněte mu k jídlu sklenici vody. Čistá voda může pomoci uvolnit střeva, ale neměla by nahradit mateřské nebo umělé mléko.
  • Ovocná šťáva: Jablečná, švestková nebo hrušková ovocná šťáva obsahuje sorbitol a funguje jako přírodní projímadlo. Děťátku od ukončeného čtvrtého měsíce můžete dát cca 60 mililitrů ovocné šťávy.
  • Ovocné kaše: Zácpu občas způsobí přechod na tuhou stravu a jsou to paradoxně příkrmy, které mohou dětem ulevit. Vyzkoušejte prckovi uvařit kaši z hrušky, broskve, jablíčka, švestek či hrášku. Tyto suroviny mají vysoký podíl vlákniny a dokážou střeva pořádně rozhýbat. Dávejte si pozor na banány, ty způsobují přesný opak a mohou děťátko ještě více „ucpat“.
  • Kojenecké cereálie: Když už máte doma strávníka tuhé stravy, vyzkoušejte mu dát příkrm sestávající i z celozrnné pšenice, ječmene nebo vícezrnných obilovin. Tyto konkrétní typy obilovin obsahují více vlákniny než rýže a dají ty správné věci do pohybu.
  • Čípky: U dětí nejsou zrovna nejoblíbenější, ale pokud jde o stimulaci střev, jsou účinné. Vtahují vodu do střev, čímž změkčují stolici a žádaný pohyb ve střevech dokáží vyvolat již do 15 minut.
  • Laxativa: Farmaceutická projímadla jakéhokoli typu nepodávejte děťátku bez konzultace s pediatrem a lékárníkem. Sáhněte po nich jako po poslední možnosti, když už nic jiného nezabírá a děťátko se trápí.

Rozhýbejte to manuálně

Se zácpou si dokážou poradit nejen určitá jídla, ale i jemné pohyby, které rozhýbou střeva, zmírní nepohodlí a povzbudí vyprazdňování. Vyzkoušejte například masáž bříška. Děťátko položte na záda a jemně hlaďte bříško dlaní nebo prsty ve směru hodinových ručiček. Toto můžete střídat s jemným poklepáváním v okolí pupku a hlazením od hrudního koše směrem dolů až po pupek.

Se stimulací střev pomůže i cvičení, konkrétně jízda na kole. Opět položte děťátko na záda, uchopte mu nožky a pohybujte jimi jako na kole. Tyto pohyby by měly být pomalé, ne prudké a rychlé. Nožky můžete také přitahovat a odtahovat od bříška a toto cvičení střídat s jízdou na kole. Tato poloha pomáhá uvolňovat rektální svaly, které usnadňují vylučování stolice.

Zdroj: