Meditace: Úspěch spokojeného mateřství

  Kategorie: Fit máma,
6 min.
28. bře'25

Nonstop v pohybu. Takové je pro většinu maminek mateřství, obzvláště období na mateřské „dovolené“. Chvíle pro sebe najednou zní jako scénář ze sci-fi filmu. Možná i vy marně hledáte způsob, jak zpomalit, zastavit na chvíli čas a přeprogramovat svoji mysl. Vyzkoušela jste už meditaci? Je zdarma a opravdu funguje. Jen musíte zahodit předsudky a dát jí šanci.

Děti reagují na stres a emoce rodičů. Pokud prožíváte úzkost a strach vy, pociťují je i vaše děti. Meditace tedy neprospěje jen vám, ale také zbytku rodiny. Nezměníte sice zažitou rutinu, ale získáte nadhled a věci začnete vnímat jinak, klidněji. Existují různé druhy meditace, stačí si vybrat, co pro vás funguje nejlépe.

Benefity meditace

Vědci studovali vliv meditace na lidský mozek, zdraví a celkový blahobyt jednotlivce. Tisíce studií přišly s mimořádně pozitivními výsledky. Mezi nimi jsou i tyto benefity:

  • meditace uklidňuje a dodává energii
  • lidé, kteří meditují, potřebují méně spánku
  • meditace zlepšuje vaši paměť a soustředění
  • váš mozek stárne pomaleji
  • zlepšujete si imunitu
  • meditace snižuje depresi, stres a úzkost
  • snižuje krevní tlak
  • pomáhá s nespavostí
  • zlepšuje schopnost kreativně myslet.

Meditace neudělá vaše maminkovské povinnosti za vás, ale pomůže vám je usnadnit. Díky ní se dokážete více soustředit a uděláte více věcí za kratší dobu.

Meditácia a materstvo

Zdroj foto: Freepik

Jak začít s meditací?

Meditace není žádná věda. Není třeba na ni speciální příprava v tibetských klášterech. Nastavte si na telefonu časovač, pohodlně si sedněte a narovnejte záda, soustřeďte se na dýchání. Pro začátek si zvolte kratší dobu, postačí vám několik minut. Délku můžete postupně prodlužovat. Zde je pár tipů, které vás provedou prvními minutami meditace:

  • Udělejte z meditace svůj denní rituál. Buď ráno po probuzení nebo před spaním.
  • Najděte si tiché místo a pohodlně se posaďte. Můžete se posadit i na speciální meditační polštářek, ale skvěle poslouží i velký kojící polštář.
  • Pokud se potřebujete uvolnit, pusťte si uklidňující instrumentální hudbu.
  • Vonné svíčky vás zrelaxují a meditaci si více užijete.
  • Nastavte si časovač na začátek jen na pár minut, například 5. Takto meditujte pět minut několik dní a poté přidejte 10. Nezapomeňte si zvolit příjemný alarm, který vás po pár minutách ticha nevyleká.
  • Pokud si nejste jistá, jak meditovat nebo co dělat, na YouTube či Spotify najdete spoustu namluvených, tzv. vedených meditací. Dnes už existuje i řada aplikací, které vás provedou meditací a jsou vhodné i pro úplné začátečníky.
  • Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech.
  • Myšlenky neblokujte, ale nevěnujte jim ani pozornost. Nechte je plynout, nerozpitvávejte je. Můžete si je představit jako vlny, které kolem vás přeplavou nebo jako proudy vět, které se ve vaší mysli ani na chvíli nezachytí.
  • Máte-li pocit, že se vám nedaří, nevadí. Zkuste v duchu počítat. Například počítejte každý úplný nádech s výdechem do deseti a poté začněte znovu.
  • Oblíbené jsou také mantry, tedy afirmace. Nelíbí se vám žádná, kterou vám nabízejí na internetu? Vytvořte si svoji vlastní, kterou si budete během meditace opakovat a která odtáhne vaši mysl od myšlenek.

Po meditaci si dopřejte bylinkový čaj, případně zkuste pár jógových cviků. Pár minut v tichu nebo při příjemné hudbě si můžete dopřát, že? Meditovat můžete i v leže, ale je možné, že v této poloze usnete. Pokud si rády dopřejete příjemnou koupel, meditovat můžete i v ní.

Meditovat dokážete i při běžných činnostech. Stačí, když se soustředíte na přítomný okamžik a v myšlenkách neodbíháte do minulosti ani se netrápíte budoucností. Během procházky se soustřeďte na to, jak dostupujete svými chodidly na zem nebo se budete dívat na tváře okolních lidí, přírodu a podobně. Podstatné je soustředit se na jednu věc. Když si s někým povídáte, soustřeďte se jen na to, co říká. Když si hrajete s dítětem, soustřeďte se jen na něj. Takto dokážete meditovat i celé dny.

Meditácia a výchova detí

Zdroj foto: Freepik

Meditace je pro každého

Máte pocit, že meditace není nic pro vás? Dejte jí šanci. Přeplněná mysl, pokus zastavit příliv myšlenek a následný neúspěch jsou častým důvodem, proč meditaci zavrhujeme již po prvním pokusu. Vězte, že zbavit se myšlenek není vůbec jednoduché a činí to problém opravdu každému. Jako bychom měli v hlavě opičku, která skáče z myšlenky na myšlenku. Pravidelným meditováním se k čisté mysli dostanete. Pamatujte, s myšlenkami není třeba bojovat. Nechte je běžet, ale nevěnujte jim pozornost.

Další skupina lidí si zase meditaci představuje jako sed v tureckém sedu a zpívání mantry v cizím jazyce. Dokonce meditaci vnímají jako akt cizího náboženství. Meditace mohou být i takové, ale proč byste to dělala, když to tak necítíte? Meditace je o tom být sama se sebou. Nic víc, nic méně. Nepotřebujete k tomu žádné mantry ani přijímání cizího náboženství.

Meditace vám může dodat energii, kterou během mateřství ztrácí téměř každá máma. Nenamlouvejte si, že na ni nemáte čas, vždyť 5–10 minut denně na sebe si najde každý. Stačí odložit telefon stranou, nescrollovat na sociálních sítích a ponořit se namísto životů jiných do toho vlastního. Navíc, meditovat můžete i během jiných aktivit. Na procházce, během cestování, žehlení, úklidu… Základem meditace je přece soustředění se na přítomný okamžik.

Meditace vás naučí nepotlačovat těžké momenty v životě. Naopak, pomůže vám prodýchat se přes ně. Zázraky se nedostaví během první meditace a možná se vám život nezmění ani po té páté. Tak jako u všeho, co má mít na náš život dlouhodobý příznivý účinek, i meditace vyžaduje čas a zejména pravidelnost. Ale za ten klid v duši a spokojenou rodinu to určitě stojí.