Děti rostou a vyvíjejí se svým vlastním tempem. Je to fakt, který musí rodiče přijmout a smířit se s tím, že jejich syn nebo dcera začnou mluvit o něco později než jiné dítě ve stejném věku. Jsou však milníky, kterých by váš drobeček měl v určitém stupni vývoje dosáhnout, protože v opačném případě může jít o poruchu, kterou je třeba začít řešit s odborníkem. Na jaké milníky v životě dítěte se zaměřit?
Jsou děti, které by mohly být z pohledu vývoje učebnicovým příkladem a jednotlivé milníky dosahují na den přesně. Pak jsou takové, které nezahálejí a předčí své vrstevníky ve všem, ale také takové, které mají své vlastní, pomalejší tempo, avšak stále v rámci normy. Kdy už zvýšit pozornost a začít si při (ne)dosahování vývojových milníků dětí dělat vrásky na čele?
Od narození do 4 měsíců
Děti rostou během prvních měsíců po narození velmi rychle a změn ve vývoji si rodiče mohou všímat opravdu každý den. Zdravý novorozenec přibere během prvního týdne 140–200 gramů a vyroste přibližně o 1 až 2,5 cm každý měsíc. Ve zkratce – děti vám doslova rostou před očima a zároveň nabývají nové schopnosti. Během prvních čtyř měsíců života by podle tabulek měly dosáhnout jistého stupně vývoje. Zpozorujete-li v tomto období některý z následujících projevů, oznamte to pediatrovi, může jít o vývojovou nebo jinou poruchu:
- děťátko má potíže s pohybem očí a většinu času šilhá
- nereaguje na hlasité zvuky
- ve dvou měsících si nevšímá vlastní ručičky
- ve třech měsících nesleduje předměty očima
- ve třech měsících neuchopuje předměty
- ve třech měsících se neusmívá na lidi
- ve třech měsících nedokáže udržet hlavičku
- ve čtyřech měsících nežvatlá a/nebo se nesnaží imitovat zvuky
- ve čtyřech měsících si nedává předměty do úst
- ve čtyřech měsících se nezapírá nožičkama, když má chodidla na pevném povrchu
Od 5 do 7 měsíců
Růst miminka přímo úměrně souvisí se zdokonalováním jeho schopností a dovedností. Děti se ve věku pět, šest a sedm měsíců usmívají, smějí a hýbou. Často chytají hračky a kdeco si vkládají do úst, blábolí, piští a vydávají nejrůznější zvuky. Jejich svět se rozšiřuje a ze dne na den z něho objevují stále více. Podobně jako v předchozím období, i v tomto jsou stanoveny milníky, kterých by vaše dítě mělo dosáhnout. Svým tempem, ale přece. Zbystřete pozornost, pokud se u něj vyskytne následující:
- zdá se, že dítě je ztuhlé a má stažené svaly
- je velmi poddajné, jako hadrová panenka
- hlava mu stále klesá dozadu, a to i v pozici sedu
- za objekty se natahuje pouze jednou rukou
- odmítá se mazlit
- neprojevuje žádnou náklonnost k osobě, která o něj pečuje
- miminko je citlivé na světlo, slzí mu oči
- má potíže s trefením předmětů do úst
- v pátém měsíci se nepřetáčí do žádného směru
- do šestého měsíce nedokáže sedět s pomocí rodiče/opatrovníka
- do šestého měsíce se nesměje a nevydává pisklavé zvuky
Od 8 měsíců do 1 roku
Se sfouknutím první svíčky na narozeninovém dortu máte doma s největší pravděpodobností hotovou osobnost. Dítě v tomto věku se v uplynulých měsících změnilo fyzicky, psychicky, sociálně i emocionálně – jednoduše po všech stránkách. Stále pokračuje v dosahování vývojových milníků, kterých v určitém období dosáhne asi 75 % dětí. V období od osmi do 12 měsíců si všímejte těchto odchylek:
- děťátko se neplazí nebo při plazení táhne jednu stranu těla jako kdyby za sebou
- nedokáže stát s oporou
- nehledá předměty, které jsou viditelně ukryty
- dítě ještě neřeklo první slovo
- nepoužívá gesta, například kývání hlavou namísto slova „ne“
- neukazuje na předměty ani obrázky
Do 2 let
Období batolete se nic nevyrovná. Většina dětí ve věku 2 let chodí, mluví, skáče, běhá… batolata jsou prostě všude a jejich hrdí rodiče si to velmi dobře uvědomují. Právě v tomto velmi aktivním období si mnoho rodičů uvědomí, že s jejich děťátkem možná není něco v pořádku. Proč nemluví? Proč pořád nechodí? Proč si nechce hrát s hračkami? Sledujte následující signály, a pokud si jich všimnete u svého batolete, navštivte pediatra:
- zná a používá méně než 15 slov
- nepoužívá dvojslovné věty
- nenapodobuje slova, zvuky a pohyby
- nedokáže se řídit jednoduchými pokyny (nemýlit si s neposlušností)
- neumí tlačit hračku na kolečkách
- do 18. měsíců nechodí
- když už chodí několik měsíců, nevyužívá při chůzi celé chodidlo (tedy od špičky po patu)
V období 3 let
Čas opravdu letí raketovou rychlostí a vašemu mrňouskovi, který přišel na svět před 36 měsíci, jsou najednou 3 roky. Je pravděpodobné, že jakékoli vývojové poruchy a odchylky jste zaregistrovali v předchozích měsících, ale stále je několik věcí, které je třeba u dětí v tomto věku sledovat:
- často padá a má problém chodit po schodech
- vytrvale slintá a/nebo mluví nejasně
- neumí postavit věž z více než 4 kostek
- nedokáže manipulovat s malými předměty
- neumí nakreslit kruh
- neumí komunikovat v krátkých frázích
- nezajímá se o skupinovou hru, nezapojuje se do ní
- nedokáže pochopit jednoduché instrukce
- neprojevuje žádný zájem o jiné děti
- nenavazuje oční kontakt nebo ho navazuje jen velmi málo
- projevuje nízký zájem o hračky
Rodič zná své dítě nejlépe. Ví, jak se chovalo včera a zda se v porovnání s tím dnes chová jinak. Vždy přízvukujeme, že srovnávání s vrstevníky není na místě, protože děti rostou svým tempem, ale to neznamená, že dítě není třeba sledovat. Pokud máte podezření (nebo „pouze“ ten pověstný rodičovský pocit), svěřte se s ním pediatrovi. Ten už provede potřebná vyšetření.