Objevily se na hlavičce vašeho miminka šupinky a vy nevíte, co s tím? S velkou pravděpodobností jsou to mléčné strupy, které sice vypadají hrozivě, ale neohrožují miminko. Prozradíme vám, proč mléčné strupy vznikají, jak vypadají a poradíme také, jak se jich zbavit.
Mléčné strupy jsou neškodné kožní onemocnění, které je u miminek poměrně běžné. Jedná se o formu seboroické dermatitidy, která je typická pro děti a vyskytuje se krátce po narození. Seboroická dermatitida, tedy seborea, je neinfekční zánětlivé onemocnění kůže a ve formě mléčných strupů postihuje až 1 ze 4 dětí.
Objevit se mohou v několika týdnech až měsících po narození a obvykle zmizí samy ve věku 6 až 12 měsíců. Hned na úvod vás jistě uklidní fakt, že mléčné strupy nebolí, nesvědí a děťátku nezpůsobují žádné nepříjemnosti. Jedná se spíše o estetickou záležitost, která trápí více rodiče, než samotné miminko.
Uklidňující je také skutečnost, že mléčné strupy nepatří mezi přenosná onemocnění. Vaše miminko se tak nemůže nakazit od jiných dětí a zároveň nemůže přenést seboreu na jiná miminka. To však neznamená, že je třeba ji zanedbávat.
Proč vznikají mléčné strupy?
Příčina vzniku mléčných strupů u miminka není zcela jasná, ale podle lékařů jde zřejmě o kombinaci více faktorů. Mazové žlázy v pokožce hlavičky miminka zřejmě produkují příliš mnoho mazu, a to pravděpodobně v důsledku doznívajících mateřských hormonů. Tato nadměrná tvorba kožního mazu následně způsobuje přemnožení kvasinek rodu Malassezia, které se přirozeně vyskytují na pokožce vašeho miminka. Mléčné strupy se zhoršují v zimě, kdy děti nosí hrubé čepice z neprodyšného materiálu, což způsobuje nadměrné pocení a následné hromadění mazu. Zhoršit je může také oslabená imunita nebo nevhodná kosmetika.
Mnozí rodiče se ptají, zda mají mléčné strupy u miminka něco společného s mlékem. Odpověď zní ano i ne. Jediná spojitost je zřejmě ta, že vypadá jako vysušené rozlité mléko. Zároveň se objevuje u dětí, které jsou kojeny nebo krmeny umělým mlékem, avšak nevzniká jako reakce na mateřské mléko. Pro rodiče může být frustrující neznat přesnou příčinu výskytu mléčných strupy. Třeba však myslet na to, že jejich přítomnost jste nezavinili vy a že mléčné strupy neovlivňují život ani zdraví miminka.
Zdroj foto: Freepik
Jak vypadají mléčné strupy?
Mléčné strupy u dětí jsou neškodné, ale rodiče dokáže pořádně znepokojit, a to hlavně kvůli svému vzezření. Projevují se jako mastné, šupinaté skvrny na pokožce hlavy miminka, ale také na obličeji a občas postihuje i oblast plenek a podpaží. Nejčastěji vypadají jako:
- bílé, žluté, světle hnědé až oranžové mastné šupiny vytvářející strupy, které se mohou odlupovat;
- malé, suché šupinky kůže v oblasti plenek, ale také na obočí, mezi nosem a rty, za ušima, na krku a pod pažemi.
Šupinky mléčných strupů vypadají podobně na všech odstínech pleti, přičemž pokožka pod mléčnými strupy může být narůžovělá, zarudlá, ale i světlejší či tmavší než okolní pokožka, a to zejména tehdy, když má miminko tmavší odstín pleti.
Dá se mléčných strupů zbavit?
Ano, dá. Léčba mléčných strupů nespočívá v podávání léků, ale ve správné hygieně. Pro lehčí formy seboroické dermatitidy existují účinné a bezpečné kosmetické přípravky vhodné i pro miminka. Tyto speciální přípravky mají keratolytický účinek, takže šupinky zjemní a změkčí, díky čemuž je budete moci snáze odstranit. V lékárně si ptejte na šampon na mléčnou krustu, popřípadě olej nebo krém na mléčnou krustu.
Nachází-li se mléčné strupy ve vlasech, šampon naneste na navlhčenou pokožku hlavičky, jemně vmasírujte, nechte chvíli působit a opláchněte. Stejně postupuje i v případě emulze a krému. Následně šupinky vyčešte jemným kartáčkem. Existuje také speciální hřeben na mléčné strupy, který vám může citlivé odlupování mléčných strupy usnadnit. Nikdy však neodstraňujte mléčnou krustu násilím a mějte na paměti, že seborea nezmizí okamžitě a budete se muset vyzbrojit trpělivostí.
Neváhejte vyhledat dermatologa nebo pediatra ani v případě, že:
- příznaky mléčné krusty přetrvávají několik měsíců
- šupinky se rozšiřují
- mléčné strupy mokvají nebo krvácí
- pokožka na hlavičce miminka je na dotek horká
- pokožka miminka v oblasti mléčné krusty zapáchá
- oblast mléčné krusty je oteklá nebo velmi červená.
Lékař určí přesnou diagnózu a nasadí vhodnou léčbu. Občas se stává, že rodiče si mléčnou krustu spletou s jiným kožním onemocněním, například psoriázou, ekzémem či opruzeninami, které vyžadují jiný způsob léčby.
Zdroj:
- Cradle cap. Online. In: NHS. 2022. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/cradle-cap/.
- Cradle Cap. Online. In: Cleveland Clinic. 2023. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15786-cradle-cap-seborrheic-dermatitis-in-infants.
- Cradle cap. Online. In. Mayo Clinic. 2024. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cradle-cap/symptoms-causes/syc-20350396.