Probudit se kvůli dětskému pláči nebo dokonce křiku může být pro rodiče pořádně děsivé. Pravdou je, že špatné sny se zdají téměř všem dětem. Časem zvyknou ustoupit nebo úplně pominout, ale některé děti dokážou trápit opravdu dlouho. Co dětem způsobuje noční můry? A existuje nějaký způsob, jak se jich jednou provždy zbavit?
Nikdo netouží po nočních můrách, právě naopak. Vždyť ne nadarmo se dětem před spaním přejí sladké sny. Podle odborníků se špatné sny začínají objevovat už v období batolete, ale naštěstí existují účinné způsoby, jak děti uklidnit už před spaním. Zjistěte, co všechno můžete udělat, abyste špatné sny odehnali a výrazně snížili noci, během kterých se děti budí s pláčem a se strachem.
Součást vývoje mozku
Noční můry v dětském věku jsou velmi podobné těm, jaké zažívají dospělí. Jde o děsivé sny, které člověka rozruší a dokážou ho pronásledovat i dlouho po probuzení. Špatné sny se vyskytují během REM spánku, který je doprovázen rychlým pohybem očí. U dětí nastává přibližně 60–70 minut po usnutí, dospělí do REM fáze upadají asi 90 minut po usnutí.
Špatné sny jsou podle klinických psychologů součástí vývoje mozku. Ten je v raném dětství velmi intenzivní a noční můry jsou normálním aspektem vývoje šedé kůry. Ani dnes vědci nevědí, kdy děti začínají snít. Někteří tvrdí, že děti sní od šestého měsíce, jiní se přiklánějí k teorii, že děti sní až od 3 let. Pravdu se zřejmě tak brzy nedozvíme, protože kojenci nedokážou vyjádřit, jak spali a zda se jim během spánku něco zdálo.
Nedostatečný výzkum však nic nemění na faktu, že nepříjemné sny mohou na děti působit opravdu nepříznivě, zvláště pokud dítě ještě nedokáže rozlišit sen od reality. U dětí ve věku 3–6 let mohou být navíc poměrně časté. Podle výzkumů špatnými sny trpí až 50 % dětí v tomto věku.
Zdroj foto: Freepik
Stres, zážitek i léky
Ačkoli jsou noční můry u dětí běžné, existují faktory, které mohou jejich frekvenci zvyšovat:
- Stres a/nebo úzkost: Dětem mohou stres způsobovat i na první pohled všední věci, jako například nákup v novém obchodním centru, první akční film nebo návštěva u spolužáka či spolužačky. Spouštěčem stresu nebo úzkosti v dětském věku je často věc, která by tento stav nespustila u dospělého člověka, proto není třeba dětské stresory srovnávat s těmi dospěláckými.
- Trauma: Autonehoda, záplavy, krupobití, zlomenina, ztráta blízkého nebo domácího mazlíčka… lavinu špatných snů může spustit jakákoli traumatická událost.
- Strach z něčeho, co děti viděly nebo slyšely: Ať už se děti snažíte před ošklivými věcmi chránit všemi silami, vždy si k nim najdou cestu. Noční můry může způsobit zdánlivě nevinný příběh v dětské knížce, obrázek, který náhodou zahlédly v novinách nebo na monitoru nebo scéna z filmu, který nebyl určen dětským očím.
- Zdravotní stav: K nočním můrám může přispět zdravotní stav, který zhoršuje spánek. Různé bolesti, které děti pociťují ve večerních hodinách, ale také spánková apnoe, problémy s dýcháním či pomočování může také zapříčinit špatné sny.
- Léky: Frekvenci nočních můr mohou zvyšovat i některé léky, a to bez ohledu na to, že jsou určeny speciálně pro dětského pacienta.
Jak špatné sny zaplašit?
Špatným snům nelze předcházet ve 100 % případů, ale jako rodič můžete udělat vše, co je ve vašich silách, abyste dali dětským nočním můrám jednou provždy sbohem. Vyzkoušejte tyto techniky:
- Vytvořte dětem zdravou spánkovou rutinu: Ujistěte se, že dítě jde do postele ve správný čas, má konzistentní spánkovou rutinu a neukládáte jej do postele extrémně unavené. Více o spánkové hygieně a vytvoření spánkové rutiny si můžete přečíst v tomto článku.
- Kontrolujte používání technologií: Dnešní děti s technikou vyrůstají a už v útlém věku si dokážou na tabletu či mobilu najít youtube, instagram či tiktok a sledovat různá videa. Věnujte pozornost tomu, co děti na internetu sledují, a to hlavně bezprostředně před spaním. Velmi akční, strašidelná nebo stresující videa mohou způsobit noční můry.
- Odhalte spouštěče stresu: Ptejte se i malých dětí, co je během dne trápí, jak se cítí v té které situaci a co zažívají. Dítě se během rozhovoru „vyventiluje“ a nebude si muset nepříjemné emoce přenášet do spánku. Možná stres způsobuje tma a samota. V tom případě může dětem pomoci tlumené světlo a přítomnost oblíbené hračky.
- Mluvte o životních změnách: A tím nemyslíme jen velké změny, jako narození sourozence, stěhování, nástup do školy a podobně. Dítě může vystresovat také změna uspořádání nábytku nebo nový druh cereálií. Mluvte s dětmi o těchto změnách v pozitivním smyslu a ne jako o něčem špatném.
Noční můry neignorujte
Probudilo se vaše dítě z noční můry a vy ho chcete co nejrychleji utišit? Nezačínejte se slovy, že se nic neděje a že to celé byl jen špatný sen. Vezměte dítě do náruče a zeptejte se ho, co přesně se mu zdálo a jak se cítí. Pomozte dítěti porazit noční můru tím, že budete hledat způsoby, jak uniknout před příšerou, jak se dostat z jeskyně nebo jak zabránit pádu z obrovské výšky (co když na ně na zemi čeká obrovská peřina, do které dopadnou jako do obláčku?).
Mnohé děti možná nebudou umět vyjádřit slovy, co přesně se jim zdálo. Navrhněte jim špatný sen nakreslit a budou-li děti pro, můžete kresbu spálit a tvářit se, že noční můra je nadobro pryč a už se nevrátí. Děti jsou hravé, mají nekonečnou představivost a budou věřit, že špatné sny dokáže porazit skutečné dobro.
Noční můry a noční děsy
O nočních můrách už slyšel každý, ale setkali jste se už s termínem noční děs? Nejedná se o synonymum, ale o samostatnou diagnózu, která je typická zejména pro děti předškolního věku. Na rozdíl od snů se vyskytuje 2–3 hodiny po usnutí, tedy ne během REM fáze. Rozdílů mezi noční můrou a nočním děsem (říká se mu také noční úlek) je však několik.
Z noční můry se děti s největší pravděpodobností vzbudí a umí rodičům říct, co se jim zdálo. Na druhé straně, o nočním děsu budou vědět pouze z vašeho vyprávění. Noční děsy jen zřídka trápí teenagery a dospělé a jsou typické pro děti od 1 do 12 let.
Pro rodiče (a jiné svědky) je sledování dítěte trpícího nočním děsem velmi znepokojující a opravdu děsivé. Dítě, u kterého probíhá noční úlek, si sedne na posteli a začne se nekontrolovatelně hýbat, křičet, plakat, hledět před sebe a potit se. Všechny příznaky nočního děsu budou nasvědčovat tomu, že dítě je probuzené, ale není tomu tak. Po skončení této epizody si dítě opět lehne a klidně spí.
Záchvat nočního děsu může trvat 5 minut, ale také 20 a v extrémních případech i hodinu. Podobně jako u nočních můr, ani u nočních děsů není jasné, co je způsobuje. Může to být nadměrná únava, nepravidelný spánek, ale i zdravotní komplikace, například horečka během chřipky, syndrom neklidných nohou či spánková apnoe, které může způsobovat i noční můry. Lidé také věří v to, že noční děsy jsou dědičné a vyskytují se častěji u dětí, jejichž rodiče trpí nebo trpěli náměsíčností a samotným nočním děsem.
Rodiče se shodují v tom, že noční děs děti nejčastěji "navštíví" po fyzickém a/nebo emočním vypětí, a to bez ohledu na emoci, kterou toto přetížení vyvolá. Může jít o náročný sportovní trénink, ale i příjemnou oslavu narozenin se spoustou kamarádů. U menších dětí může být spouštěčem vynechán odpolední spánek či vyšší dávka mlíčka před večerním spánkem. Jelikož není jasné, co noční úlek způsobuje, neexistuje ani konkrétní léčba na noční děs. Rodiče dětí, které trpí nočním děsem, už vyzkoušeli všechno možné, aby noční děs zastavili. Nejčastěji pomáhá toto:
- dítě vezměte do náruče, přitulte se k němu a pouze ho objímejte. Tato technika však neplatí pro všechny děti au mnohých způsobí pravý opak. Když vaše děťátko po doteku začne ještě více vřískat, pusťte ho a počkejte, dokud epizoda neskončí.
- zazpívejte děťátku ukolébavku nebo oblíbenou píseň, popřípadě něco povídejte. Známý, uklidňující hlas může pomoci zahnat noční děs.
- děťátko vezměte na toaletu a nechte ho vyčůrat. Dítě trpící nočním děsem to dokáže i ve spánku a neznámo proč, na mnohé děti zabírá právě tento „výlet“.
Zdroj:
- Jillian Pretzel. What To Do When Your Kid Has Nightmares. Online. In: Parents. 2023. Dostupné z: https://www.parents.com/toddlers-preschoolers/sleep/issues/child-awakens-bad-dreams/.
- Mayo Clinic Staff. Sleep terrors (night terrors). Online. In: Mayo Clinic. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-terrors/symptoms-causes/syc-20353524.