Princip tří vrstev: Jak obléknout děti v chladném počasí?

  Kategorie: Zdraví dítěte,
4 min.
15. lis'24

Prudké změny počasí a náhlé ochlazení nás nutí vytahovat teplé oblečení ze šatníků o něco dříve. Počet vrstev oblečení bude stoupat a rodiče najednou stojí před dilematem. Jak obléct děti do chladnějšího počasí? Stačí jedna silná vrstva nebo je lepší děti oblékat do vrstev jako cibuli? Princip tří vrstev vás naučí děti oblékat tak, jak se patří.

Rodiče si přirozeně lámou hlavu nad tím, jak udržet děti v teple a v suchu i v chladnějším počasí. Obrňte je proti nástrahám zimního počasí a oblečte je podle principu tří vrstev. Ten se postará o to, aby kvalita dětského oblečení určená do chladného počasí nevyšla nazmar, ale splnila svůj účel.

První vrstva se dotýká pokožky

První vrstva oblečení se bezprostředně dotýká těla, proto by měla být nejteplejší a zároveň také nejvíce pohodlná. Na začátku sezóny můžete zvolit oblečení z bavlny nebo bambusových vláken, ale při prudším ochlazení by měla být základním prvkem první vrstvy vlna. Ta díky svému přírodnímu vláknu nejlépe reguluje teplo a udrží vás v něm i tehdy, když je vlhká či mokrá. Jako první tedy sobě i dětem v chladném počasí oblečte něco vlněného, ​​ideální triko s dlouhým rukávem, punčochy a v případě miminek například pohodlné dupačky či body.

V případě, že patříte mezi aktivní rodinky, které se s dětmi rády hýbou i v zimě, vyměňte vlnu za syntetické textilie. Ty sice nedrží teplo tak dobře jako vlna, ale na druhou stranu také propustí vlhkost na druhou vrstvu a udrží děti v teple. Chybou, kterou dělají rodiče aktivních dětí nejčastěji, je první vrstva sestávající z bavlny. Bavlna je sice příjemná na dotek a mnozí rodiče ji upřednostňují, ale na rozdíl od vlny vlhkost absorbuje a nepropustí, což způsobuje pocit chladu. Bavlnu si tedy nechte na nenáročné procházky nebo jízdu v kočárku a při podzimních a zimních aktivitách vsaďte na syntetické materiály.

Ako obliecť deti v zime

Zdroj foto: Freepik

Druhá vrstva izoluje teplo

Druhé vrstvě se říká také izolační a měl by ji tvořit rychleschnoucí oděv, ideálně vyrobený z ovčího rouna, vlny nebo podobného materiálu. Oblečení, které tvoří druhou vrstvu, by mělo být navrženo speciálně na zimu nebo do chladnějšího počasí, aby odolalo nejen samotné zimě, ale také větru a dešti. Důležité je zmínit, že tato střední vrstva oblečení by měla umět propustit vlhkost, proto ji musí tvořit vzdušné kousky. Při oblékání dětí vsaďte na kvalitní zavinovačky či kombinézy, které je udrží v teple a zároveň v suchu i během dlouhých procházek v kočárku.

Ovčí vlnu můžete vyměnit i za fleecový materiál, který zahřeje stejně dobře a také udrží dítě v suchu. Fleece jak jej známe dnes, je vyroben převážně z polyesterových přízí a může obsahovat i přírodní vlákna. Fleece existuje ve více variantách od tenčího (vhodného do přechodného období) až po hrubý fleece, který odolá větru a děti ochrání před nepříznivým počasím.

Třetí vrstva ochrání před počasím

Třetí a zároveň poslední vrstva chrání děťátko před všemi nástrahami chladného počasí, tedy před větrem, deštěm a sněhem. Právě proto by mělo být oblečení vrchní vrstvy nepromokavé a odolné větru. Je však také důležité, aby třetí vrstva byla schopna propustit vlhkost první a druhé vrstvy, proto by měla být složena ze vzdušného oblečení. V případě větších fyzických aktivit sáhněte po oblečení s větracími otvory, které se postarají o rychlé rozptýlení nadměrného tělesného tepla. Tělesné teplo v zimě udrží nejen kvalitní oteplovačky, fusaky či kojenecké kombinézy, ale také čepice, rukavice a boty.

Samozřejmostí jsou v zimě i teplé ponožky, které ovšem na rozdíl od první vlněné vrstvy mohou být i bavlněné. Důvod je jednoduchý – chodidla dětí se potí jen zřídka. Pokud se však stane, že váš prcek domů přijde s mokrými botami, vyzkoušejte jednoduchý trik – nasypte do obou bot sušený hrášek nebo rýži, která během noci absorbuje vlhkost, a dobrodružství mohou druhý den pokračovat!

Princip tří vrstev má nejen schopnost udržet děti v teple, ale zároveň je praktický. Tři vrstvy oblečení jednoduše přizpůsobíte počasí a teplotním změnám, kterým je tělo během jednoho dne vystaveno. Navrstvěte sebe i své děti a užívejte si chladné dny v teple a v suchu!