Příkrmy pro 4 až 6měsíční miminko: Jak, kdy a s čím začít?

9 min.
31. bře'25

Zavedení prvních příkrmů patří mezi velké milníky dětí. Jejich svět se najednou rozšíří o nové, dosud nepoznané chutě, vůně i textury. Kdy a jak začít s prvními příkrmy? Která zelenina či ovoce se zavádí do stravy jako první? Vstupte spolu s námi do bohatého světa prvních příkrmů a staňte se experty na tuhou stravu dětí.

Čerství rodiče, k nimž se dostávají nevyžádané rady o rodičovství z každé strany, mají ze všeho nového obavy. Děláme to správně? Neublíží to miminku? Je to v pořádku, když naše babičky to dělaly jinak? U prvních příkrmů (a nejen u nich) platí pravidlo, že úzkost a obavy je třeba dát stranou. Pediatři se shodují v tom, že nejlepší čas na zahájení zavádění nového jídla (tedy prvních příkrmů) je mezi 4. a 6. měsícem. Ano, nové začátky mohou a zřejmě i budou náročné, ale s našimi radami, rodičovským šestým smyslem a něžným přístupem bude přechod na tuhou stravu pohodlnější.

Něžně a krok za krokem

První příkrmy se začínají zavádět mezi čtvrtým a šestým měsícem. Děťátku začnete představovat nové chutě, které jsou jemné a vhodné pro citlivý trávicí trakt vašeho děťátka. Nejprve začněte se zeleninou s jemnou vlákninou, tedy mrkví, cuketou, mladými zelenými fazolkami a brokolicí. Dítě si díky jejich konzistenci začne zvykat na nové chutě – hořkou a kyselou. Do prvních příkrmů nepřidávejte sůl ani cukr, díky čemuž bude děťátko cítit skutečnou chuť jídla.

Už nebude všechno tak jemné a hladké jako mateřské mléko, najednou bude v jídle vláknina, tedy něco, co děťátko na jazyku pocítí a bude muset přijít na to, jestli se mu to líbí nebo ne. Právě proto je vhodné začít se zeleninou, která je i po uvaření a rozmixování jemná a s minimálním množstvím vlákniny.

Začínejte malým množstvím, abyste viděla, jak a zda bude dítě nové jídlo akceptovat. Sledujte, jak ho přijímá, jak se tváří a pozorujte, zda se u děťátka neprojeví alergická reakce nebo intolerance (zarudnutí, vyrážka, kolika a podobně). Nemáte kam spěchat, zavádění prvních příkrmů není žádná povinnost, kterou musíte s miminkem stihnout v šestém měsíci. Užívejte si tyto chvíle a těšte se spolu s prckem z objevování nových věcí.

Ako začať s príkrmami

Zdroj foto: Freepik

Staňte se průvodcem

První příkrmy vytvářejí ideální příležitost k rozhovoru s děťátkem, ačkoli odpověď bude vypadat jinak. Nyní přišel čas promluvit si s dítětem o tom, co papá. Už během přípravy miminku říkejte, jaký bude dnešní jídelníček, popisujte vůni, barvu, chuť a vyslovujte názvy zeleniny a ovoce. Možná budete mít pocit, že vás dítě nevnímá, ale později uvidíte, že stejně se chová během hry v dětské kuchyňce, když krmí svou panenku.

Od čtyř měsíců děti začínají experimentovat, učí se a vyvíjí se i jejich paměť. Připravte se na to, že jídla se budou i dotýkat, už si všímají vůní a vidí barvy. Vaše děťátko zjistí, že na jazyku se mu najednou objevila nová chuť a všechny smysly jsou najednou v pozoru. Miminko si už od narození postupně rozšiřuje obzory a jiné to nebude ani v případě příkrmů. Nové chutě mu představujte postupně, dejte mu čas, aby si zvyklo, opravdu není kam spěchat.

Od tuků k cukrům

Mateřské mléko s vysokým obsahem tuku, které podporuje růst vašeho dítěte, bude nahrazeno (nebo doplněno) potravinami s vysokým obsahem sacharidů. Nejprve to bude zelenina, poté se přidá ovoce a o něco později škroby, které pomohou děťátku dobře růst, spát a učit se. Mateřské mléko však bude stále důležitou součástí stravy vašeho děťátka, neboť pokrývá mnohé potřeby.

Zavádění prvních příkrmů by mělo být opravdu jemné a šetrné, protože do dosažení prvního roku života slouží hlavně k probuzení chuťových pohárků vašeho děťátka. První příkrmy v tomto období dávají děťátku možnost objevit nová jídla a zejména suroviny, ze kterých jsou připraveny a které budou později sloužit také k naplnění denních výživových hodnot.

Respektujte tempo děťátka

Při zavádění prvních příkrmů, ale i při vývoji děťátka obecně, respektujte jeho vlastní tempo a nezapomínejte ani na to své. Všímejte si přístupu dítěte a jeho ochoty zkoušet nové jídlo, schopnost oceňovat nové textury a touhu po uchopení lžičky, od čehož je už jen krůček k tomu, že se bude váš prcek krmit sám (sice s pořádnou dávkou nepořádku, ale sám). Dovolte děťátku vstupovat do této nové životní fáze postupně, s tempem jemu vlastním a přizpůsobte se jeho rychlosti. Díky tomu si vychutnáte každý nový milník opravdu naplno a nebudete se bezhlavě hnát za dosahováním dalšího.

Kdy, kolik a jak často?

Otázky, které trápí rodiče stejně často jako obsah talíře děťátka, jsou kdy, kolik a jak často dětem dávat příkrmy. Neexistuje jedna obecná a konkrétní doba dne, která je k tomu určena. Pokud kojíte, můžete děťátku nabídnout tuhou stravu v době, kdy je vaše zásoba mléka nízká, tedy pozdě odpoledne nebo večer. Pokud máte malého hladovce, který doširoka otevírá ústa hned po probuzení, vyzkoušejte mu dát lžičku příkrmu k snídani.

Rychle zjistíte, kdy je ten ideální čas ve vašem případě. Miminko vám to dá najevo různými signály – bude otevírat ústa, když vás uvidí jíst nebo pít, začne se natahovat za talířem a příborem nebo si může strkat pěstičky do úst. S příkrmem neváhejte ani tehdy, když vás mrňous během jídla zaujatě sleduje. A počkejte s tím tehdy, když dítě otáčí hlavu na druhou stranu, mračí se nebo jinak proti jídlu protestuje. Nestresujte zbytečně jeho ani sebe.

Začněte s jedním jídlem denně, postupně přejděte na dvě (například jedno ráno a druhé večer) a takto pokračujte celý měsíc. Jídelníček pro čtyřměsíční dítě bude jednoduchý a zpočátku bude sestávat z jednoho druhu uvařené, rozmixované a propasírované zeleniny. Rodiče i odborníci se shodují v tom, že mrkvové pyré je nejlepším prvním příkrmem, a to zejména díky své sladké chuti. I mateřské mléko má mírně sladkou chuť, takže pro děti to nebude takový šok.

Úplně první příkrm bude tedy sestávat z jednoho druhu zeleniny, za pár dní vyzkoušejte přidat další druh a po prvních úspěších můžete po týdnu přidat i masíčko. Po této první fázi můžete přejít na tzv. druhý příkrm – ovocný. Ideální je děťátku představit jablečnou výživu, tedy jablečnou kaši. Postupujte stejně jako u zeleniny – po několika dnech přidejte k jablíčku banán a nakonec mrkev. V prvním roce se úplně vyhýbejte soli, k ochucení jídla raději používejte koření a jídlo zahušťujte pouze bramborou, ne zahušťovadly a jíškami.

Ptáte se, kolik gramů příkrmu má jíst 5měsíční dítě? Nečekejte, že miminko sní v začátcích celou misku mrkvové kaše. Na začátek bude úspěchem i lžička či dvě, později budete množství zvyšovat:

  • Miminko ve věku 4–6 měsíců vypije za den cca 700–1000 ml mateřského mléka nebo sunaru, což můžete doplnit 1–4 lžičkami příkrmu jeden až dvakrát za dne;
  • Děťátko ve věku 6–8 měsíců vypije stejné množství mléka a pro zasycení a doplnění živin se doporučuje 4–9 lžiček příkrmu dva až třikrát denně;
  • Dítě ve věku 9–12 měsíců vypije denně 500–900 ml mléka (mateřského nebo kojeneckého), ale k zasycení potřebuje přijmout více jídla. Denní dávka příkrmu v tomto věku může dosahovat i 200 gramů.

Neexistují univerzální tabulky, které vám nadiktují, kdy, kolik a jak často má děťátko jíst. Některé děti budou mít opravdu dost po dvou lžičkách, jiné ve stejném věku budou chtít víc. Řiďte se v první řadě tím, co vám „říká“ vaše děťátko a nenuťte ho jíst, když je viditelně nervózní a od jídla se odtahuje. Pokud dítě přibírá, je zdravé a očividně spokojené, nemáte se čeho obávat. V případě, že vás jeho jídelníček trápí, poraďte se s pediatrem, ten už bude vědět, jak dál.

Jednoduché kašičky jako začátek

Nevíte, co všechno může vaše děťátko jíst? Recepty pro první příkrmy nejsou vůbec složité, nejčastěji budete dětem vařit a mixovat zeleninu, maso, ovoce a různé kombinace. Následující tabulka příkrmů od 4. měsíce vám jistě pomůže orientovat se ve světě příkrmů:

První příkrmy zeleninaPrvní příkrmy ovoce

Jídelníček dítěte kromě ovoce a zeleniny sestává z ořechů, koření, masa, ryb, mléčných produktů, obilovin a vajíček. Poslední jmenovaná, tedy vajíčka, ale také mléčné výrobky, obiloviny, ryby a maso můžete zařadit do stravy dětí od 7. měsíce. Výjimku tvoří pouze parmazán (ten přidávejte až od 9. měsíce) a uzeniny, tedy klobásy, šunky, salámy a slanina (ty zařaďte do jídelníčku až od 18. měsíce). Oříšky mohou být součástí dětské stravy od 9. měsíce a ve 13. měsíci můžete přidat i sladké, tedy med a čokoládu.

Chutné recepty na první příkrmy pro děti naleznete na našem blogu v samostatné kategorii receptů. Pravidelně přidáváme nové recepty na příkrmy pro 4měsíční děti, ale také komplexnější jídla pro starší děti. Na své si přijde jednoduše každý a ani jedno bříško nezůstane hladové.

Zdroj: