Kde se dva perou, tam zasáhne rodič

  Kategorie: Výchova dítěte,
6 min.
28. úno'25

Děti se hádají, provokují, dělají si zle a občas dojde i na fyzické souboje. Je přitom úplně jedno, jestli máte doma kluky, holky nebo sourozenecký mix. Nezáleží ani na věku, ke konfliktu mezi sourozenci dříve či později určitě dojde. Zasahovat nebo nezasahovat, když se děti začnou bít? A dá se sourozeneckým hádkám a bitvám předcházet?

Sourozenci se perou. Nenechte se zmást těmi rozkošnými tvářičkami a andělskýma očima. Bít se budou bratři, sestry a také bratr se sestrou. Důvod se vždy najde a často půjde o maličkosti, které ovšem děti vidí jinak. Rodiče někdy nevědí, jestli do konfliktu svých potomků zakročit, jak a kdy zasáhnout a jak celý problém vyřešit. Neexistuje jeden univerzální postup, protože každé dítě je jiné, každý sourozenecký vztah je jiný a rozdílné jsou také problémy, kvůli kterým hádky vznikají.

Kdy zakročit?

Slyšíte, že děti se o něčem hádají a přemýšlíte, kdy a zda vůbec zasáhnout? Občas jim stačí dát čas a problém vyřeší i bez vaší pomoci, ale mají-li vaše děti tendenci přeměnit hádku na souboj, je dobré zakročit dříve. Děti se neustále učí, jak reagovat na emoce, a to nejen své, ale i ostatní, proto se jim možná vaše pomoc hodí.

Je také obrovský rozdíl mezi tím, zda se do konfliktu dostaly děti ve věku dvou let nebo teenageři. V případě starších dětí už může jít o sourozeneckou rivalitu a ne jen o pokus ukrást mladšímu sourozenci novou hračku.

U mladších dětí do věku přibližně deset let je třeba zakročit dříve, než začne jedno z dětí plakat. Možná budete muset zakročit a děti od sebe odtrhnout. Tehdy je dobré poslat každé na jinou stranu místnosti, aby se uklidnily. Zřejmě na sebe budou nepříjemně pohlížet a vyplazovat jazyk, ale alespoň budete vědět, že nedojde k fyzickému útoku.

Vy se pokuste zachovat chladnou hlavu a nedělat ukvapené závěry. Ještě nevíte, co se stalo, tak nač hned křičet na jedno či druhé dítě, popřípadě obě? Počkejte, až vychladnou i děti a pak si s nimi o problému promluvte. Na závěr nezapomínejte na spravedlnost. Bijí se děti kvůli hračce? Postarejte se o to, aby ji nedostalo ani jedno z nich, v opačném případě byste mohli být brzy svědkem dalšího konfliktu.

Konflikt súrodencov

Zdroj foto: Freepik

Kompromisy, empatie a pravidla

V ideálním světě by k sourozeneckým soubojům nedocházelo, v tom méně ideálním by jim rodiče vždy dokázali zabránit. To se vám zřejmě nepodaří, ale naštěstí existují strategie, díky kterým budou konflikty mezi sourozenci méně časté:

  • Naučte děti dělat kompromisy. Začínající konflikt nemusí skončit fyzickým soubojem, ale dosažením dohody. Veďte děti k tomu, aby si už v útlém věku uměly půjčovat hračky, aby se střídaly při domácích pracích a naučily se vyjednávat (například se jednou budou dívat na film podle výběru jednoho, pak vybere film ten druhý). Pokud se dohodnou, že videohru bude hrát každý z nich hodinu, je třeba tento harmonogram dodržet. Dělat kompromisy je umění a vaše děti to určitě zvládnou.
  • Mluvte s dětmi o pocitech. Držet v sobě hněv, frustraci a jiné nepříjemné pocity může vyústit právě v hádku a bitvu. Naučte děti vyjadřovat své pocity a mluvit o nich. Proč je jedno dítě rozzlobené na to druhé? K zažehnání sourozenecké krize budou děti díky tomu používat slušná slova a rozhovory namísto pěstních soubojů a trhání vlasů.
  • Procvičujte empatii hraním her. Hraní společenských her není jen o vítězi. Během hry se děti učí střídat, vyjednávat, zvažovat jiné perspektivy a učí se také prohrávat. Prostřednictvím her děti můžete naučit soucítit s tím, který prohrává a těšit se s vítězem.
  • Vytvořte pravidla a dodržujte je. Ne každá domácnost má pravidla, ale pokud se vaše děti často dostávají do konfliktů, je dobré si je nastavit. Máme na mysli nejen večerku, příchod od kamarádů či délku sledování televize, ale také spravedlivé rozdělení domácích prací. Nastavením pravidel budou děti vědět, co a kdy je čeká a hned bude doma méně důvodů k hádce.
  • Stravte čas s každým dítětem zvlášť. Dopřejte dětem vaši plnou pozornost a vyhraďte si čas na každé z nich bez přítomnosti toho druhého. Lépe se poznáte a dopřejete dítěti pocit důležitosti. Každý občas chce, aby se pozornost soustředila pouze na jeho osobu, a děti nejsou výjimkou.
  • Podívejte se konfliktu na zoubek. Proč došlo k hádce nebo fyzickému souboji? Je za tím jen bezvýznamná maličkost nebo mají děti pádný důvod k bitvě? Zeptejte se na důvod, ale nedělejte rozhodčího. Některá ze zúčastněných stran by mohla mít pocit, že upřednostňujete jedno dítě před druhým. Buďte pouze mediátorem a nechte děti, aby si problém vydiskutovaly mezi sebou.

Hádky a bitvy dětí jsou pro rodiče stresující, ale pravdou je, že i takovýmto způsobem se děti učí o světě a jeho fungování. Zjišťují, kde jsou limity ostatních, ale i jejich vlastní a postupně přicházejí na to, za jaké věci se vyplatí bojovat a jaké je lepší přenechat druhým. Každá hádka a bitva vašich dětí bude jiná, proto k nim přistupujte individuálně a nezapomínejte – vše řešte s chladnou hlavou.

Zdroj: