Každá budoucí maminka se snaží svému miminku dopřát vše, co během těhotenství potřebuje. Jedním ze základních doplňků výživy je také kyselina listová, která přispívá ke zdravému vývoji miminka. Její dostatek vám nejen pomůže snáze otěhotnět, ale dokáže také snížit riziko výskytu vrozených vad. Proč je kyselina listová takovým zázrakem?
Plánujete miminko nebo už jste těhotná? V první řadě blahopřejeme a v tom druhém pro vás máme dvě slova – kyselina listová. Její dostatek v organismu ženy příznivě ovlivňuje nejen zdraví budoucí maminky, ale zejména miminka. V následujících řádcích naleznete praktické informace o tom, co je kyselina listová, kdy a jak ji začít doplňovat, kde se přirozeně nachází a dočtete se také to, co může způsobit její nedostatek.
Co je kyselina listová?
Kyselina listová je složka vitamínu B9 a můžete se setkat i s jejím krycím jménem folát. Hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek, usnadňuje tělu vytvářet nové buňky a podporuje tvorbu tkání plodu. Kyselina listová se přirozeně v lidském těle nenachází, což znamená, že ji musíme přijímat z rostlinné stravy nebo výživových doplňků. Folát, tedy kyselina listová, se přirozeně nachází v tmavě zelené zelenině, citrusových plodech a obilovinách. Během těhotenství ji můžete užívat samostatně nebo jako součást těhotenských vitamínů.
Její hlavní přínos užívání před početím a během prvních měsíců těhotenství spočívá ve snížení rizika vzniku rozštěpu páteře. Již 400 mikrogramů kyseliny listové denně dokázalo podle studií výrazně snížit vrozené vady neurální trubice, která je embryonálním základem centrálního nervového systému. Právě z ní se během těhotenství vyvíjí páteř a mícha.
Co může způsobit nedostatek kyseliny listové?
Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může být podepsán pod následující vrozené vady:
- defekty neurální trubice, konkrétně spina bifida (neúplný vývoj míchy a páteře) a anencefalie (nedostatečný vývoj hlavních částí mozku)
- rozštěp rtu a patra
- předčasný porod a zvýšené riziko potratu
- nízkou porodní hmotnost
- nedostatečnou výživu miminka během těhotenství
Díky užívání kyseliny listové také klesá počet komplikací v těhotenství, takže je přínosná nejen pro miminko, ale také pro budoucí maminku. Kromě toho se jejím užíváním snižuje riziko preeklampsie, onemocnění srdce a její dostatek v organismu zároveň chrání před vznikem Alzheimerovy choroby a některých typů rakoviny.
Zdroj foto: Freepik
Kde se kyselina listová nachází?
Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, kyselina listová se nachází zejména v rostlinné potravě. Tuto složku vitamínu B9 přirozeně obsahují tyto potraviny:
- zelenina – brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, anglický špenát, fazolka, salát, žampiony, pastinák, sladká kukuřice, cuketa
- ovoce – avokádo, grapefruit, pomeranče, bobulové ovoce, banány
- luštěniny – cizrna, sójové boby, fazole lima, červené fazole, čočka, fazole
- vejce
- ořechy
- ovocné šťávy (zejména pomerančové a jablečné)
- snídaňové cereálie
- celozrnné výrobky
- kvasnice
- játra (kuřecí, krůtí, ale i hovězí).
Jelikož kyselina listová je rozpustná ve vodě, mnohé suroviny o ni přijdou během vaření. Doporučujeme proto zeleninu a ovoce konzumovat syrovou nebo upravit na páře. Během užívání kyseliny listové ve formě prášků nebo léků nezapomeňte do denního příjmu započítat i kyselinu listovou přijatou ze stravy.
Kdy a kolik kyseliny listové je třeba užívat?
V ideálním případě je třeba začít kyselinu listovou užívat již před otěhotněním a pokračovat i během těhotenství. Některé zdroje uvádějí, že ji stačí začít doplňovat měsíc před tím, než se aktivně začnete snažit o miminko, ale mnozí lékaři doporučují začít už tři měsíce předem. Důležité je začít užívat kyselinu listovou v momentě, kdy zjistíte, že jste těhotná. Takové je doporučené dávkování:
- 400 mikrogramů (μg) před otěhotněním
- 400 μg během prvního trimestru
- 600 μg po zbytek těhotenství, tedy od čtvrtého do devátého měsíce
- 500 μg během kojení.
Existují určité rizikové skupiny, které budou během prvního trimestru potřebovat více kyseliny listové. Lékař vám může doporučit vyšší dávku, pokud:
- máte vy nebo váš partner poruchu neurální trubice
- máte vy nebo váš partner v rodinné anamnéze defekty neurální trubice
- jste měla předchozí těhotenství ovlivněno defektem neurální trubice
- máte cukrovku
- máte index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30
- váš zdravotní stav zhoršuje vstřebávání živin
- užíváte léky na epilepsii.
Každý rodič touží po zdravém miminku, o tom není pochyb. Zařazení kyseliny listové do vaší každodenní stravy během těhotenství vás nebude stát žádné úsilí, ale odmění se vám tím nejkrásnějším způsobem – zdravým děťátkem.