Tichý reflux u dětí: Jak jej včas rozpoznat?

8 min.
21. říj'24

Je reflux, a pak je zde tichý reflux, o kterém čerství rodiče téměř vůbec nevědí. Je nenápadný a na rozdíl od klasického refluxu se neprojevuje vyzvracením mléka. Právě kvůli tomu se tento problém označuje jako tichý reflux. Miminka však trápí stejně jako běžný reflux a je pro ně nepříjemný. Jak tichý reflux rozpoznat, které děti může trápit a jak jej léčit?

„Ublinknutí“ po jídle je u kojenců běžný jev, a to zejména u dětí s refluxem, který se začíná objevovat zpravidla v prvních dvou měsících života dítěte. Více než polovina dětí s refluxem blinká a většině z nich vyzvracení mateřského nebo umělého mléka způsobuje pouze minimální nepohodlí.

Ve vážnějších případech může reflux způsobovat kojencům bolest, což ovlivňuje kvalitu jejich života a přirozeně zasahuje i rodiče. Miminkům, které po krmení vyzvracejí mléko, je často diagnostikován reflux, ale jsou i taková miminka, u kterých se reflux neprojevuje zvracením. Tehdy mluvíme o tichém refluxu.

Děti s tichým refluxem mohou vykazovat další příznaky gastroezofageální refluxní choroby, například jsou nervózní nebo jim nechutná jíst, popřípadě se přejídají. Diagnostiku tichého refluxu ztěžuje fakt, že symptomy si mohou rodiče i lékaři zmýlit s kolikou, čímž se miminku nedostane vhodné léčby.

Bábätká a tichý reflux

Zdroj foto: Freepik

Příčina je jasná

Tichý reflux vzniká stejně jako běžný reflux. Dochází k němu, když se obsah žaludku vrátí zpět do jícnu. Děti s typickým refluxem plivají mateřské mléko nebo umělou výživu, ale u dětí s tichým refluxem mléko zůstává v jícnu. Jedním z důvodů, proč jsou děti náchylné k refluxu, je to, že se rodí s nedostatečně vyvinutými svaly jícnového svěrače. Jedná se o svaly zodpovědné za otevírání a zavírání jícnu, čímž je umožněn průchod tekutiny. Reflux se u miminek vyskytuje z důvodu zrání svalů.

Riziko vzniku refluxu mohou zvýšit některé faktory. Více postiženy bývají děti s dětskou mozkovou obrnou, předčasně narozené děti nebo miminka, která mají v rodinné anamnéze reflux. Riziko zvyšuje také hiátová hernie a slabá horní chlopeň žaludku. Rodiče určitě potěší, že reflux obecně ustoupí sám od sebe, avšak někdy je nutný zásah lékařů.

Příznaky tichého refluxu

Běžný reflux rodiče dokážou odhalit relativně jednoduše, a to právě díky vyzvracení potravy. Miminka s tichým refluxem však po jídle nezvracejí, což diagnostiku značně komplikuje. Kojenci s tichým refluxem mají také často problémy s krmením, což může zpomalit přírůstek hmotnosti a dokonce dochází i k úbytku hmotnosti. V extrémních případech to může vést k podvýživě.

U kojenců s tichým refluxem sice nezpozorujete „ublinkávání“, ale všimnout si můžete následujících projevů:

  • podrážděnost
  • problémy se spánkem
  • říhání
  • ucpaný nos
  • zápach z úst
  • tvorba bublinek v koutcích úst
  • častější škytavka
  • tvorba slin, kterou si rodiče zaměňují s prořezáváním zoubků
  • vyklenutí zad při krmení
  • chronický kašel bez jiných příznaků
  • odmítání jídla
  • apnoe (přestávky v dýchání)
  • hlučné dýchání nebo sípání
  • chrapot
  • zácpa
  • průjem
  • změna barvy stolice
  • úbytek hmotnosti nebo jen velmi pomalé přibírání.

Tichý reflux a plač

Zdroj foto: Freepik

Pomozte dětem zmírnit příznaky

Máte-li podezření na to, že vaše miminko bojuje s tichým refluxem, nenechávejte si to pro sebe a podělte se o své obavy s pediatrem. Ten bude schopen určit, zda se dokážete s tichým refluxem popasovat i sami doma, nebo je potřebná pomoc odborníka. Pro zmírnění symptomů u dětí s tichým refluxem vyzkoušejte následující rady.

Častější krmení v menších dávkách

Krmení miminka, které trpí refluxem, vám může dát zabrat. Kojená miminka někdy najdou úlevu právě v kojení, ale někdy to jejich trápení jen zhorší. U dětí krmených sušeným mlékem se někdy doporučuje prodloužit čas mezi jednotlivými krmeními, ale ne vždy to funguje. Tak co vlastně zabírá?

Snažte se své děťátko krmit každé dvě až tři hodiny během bdění. To bude znamenat, že během jednotlivých krmení dostane méně mléka, avšak častěji. Překrmování může zvyšovat břišní tlak, což zhoršuje příznaky refluxu. Při častějším krmení v menších množstvích byste se tomu měli vyhnout.

V případě dětí krmených umělou výživou vyzkoušejte dudlíky na láhve s menšími otvory a pomalým průtokem. Při koupi hledejte láhve, které jsou speciálně navrženy tak, že snižují množství vzduchu, které děti přijímají během krmení spolu s mlékem.

Monitorujte dech miminka

Reflux může ovlivňovat dýchání miminka, proto pediatři doporučují pořídit si spánkový monitor dechu. Ten oznámí změny v dechu, resp. přestávky v dýchání hlasitým pípáním, díky čemuž dokážete děťátku okamžitě pomoci a významně tak snížíte riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Monitor dechu zaznamenává frekvenci nádechů a výdechů miminka a v případě, že během 20 sekund nezaznamená dýchání, nebo pokud se počet nádechů děťátka sníží na méně než 10 za minutu, uvědomí vás alarmem. Monitor dechu miminka si můžete koupit, ale v současnosti jej už některé zdravotní pojišťovny a dokonce i lékárny půjčují.

Miminko držte zpříma

Držení miminka ve vzpřímené poloze během krmení a alespoň 30 minut po krmení může pomoci snížit příznaky refluxu. Uložení děťátka ke spánku nebo ke hraní do polohy vleže příliš brzy po krmení zvyšuje pravděpodobnost pálení žáhy a může symptomy tichého refluxu pouze zhoršit. Během krmení a po něm nedávejte děťátko do autosedačky nebo křesla, kde bude shrbené a bude mít stlačené bříško. Bude to zřejmě fungovat na principu pokus-omyl, ale je třeba nalézt polohu, která bude vašemu děťátku vyhovovat.

Netlačte na bříško

Děti trpící refluxem není dobré tlačit na bříšku, neboť to zvyšuje tvorbu kyseliny. Pokud je bříško miminka citlivé, netlačte na něj a masírujte jej jen velmi jemně. Pro miminka je důležité strávit několik minut denně na bříšku, ale pro děti s refluxem je tato poloha nepříjemná a bolestivá. Pokud začnou děti v poloze na bříšku plakat, nenuťte je setrvávat v této poloze a vyzkoušejte jim raději pod trup podložit kojící polštář.

Tlak na bříško miminka se zvyšuje i při některých způsobech nošení v šátku a dětem neprospívá ani pevné zavinutí do zavinovačky. Pokud své miminko rády nosíte v šátku, vyzkoušejte volnější způsoby zabalení nebo takové, které nebudou děťátku tlačit na bříško.

Nechte miminko odříhnout už během krmení

S odříhnutím miminka nečekejte až do konce krmení. Místo toho prcka nechte odříhnout několikrát již během krmení, ideálně po 30–60 ml vypitého mléka. Tím se minimalizuje tlak v žaludku a nepohodlí.

Vyzkoušejte dětské ovesné kaše

S tuhou stravou pediatři doporučují počkat do čtvrtého až šestého měsíce, ale rozmixovaná ovesná kaše může pomoci zmírnit příznaky tichého refluxu. Poraďte se se svým pediatrem a zeptejte se ho, jestli by bylo vhodné přimíchat ovesnou kaši do stravy vašeho kojence. Americká akademie pediatrů doporučuje místo rýžových obilovin přidat do dětské stravy právě oves.

Dětskou ovesnou kaši můžete přidat do sušeného mléka nebo odsátého/odstříkaného mateřského mléka po poradě s pediatrem. Přidáváte-li ovesné vločky do mateřského mléka, připravte je těsně před krmením miminka. Enzymy mateřského mléka dokážou rozložit ovesné vločky, což znamená, že by to na reflux nemělo žádný vliv.

Upravte svou stravu

Mateřské mléko přirozeně obsahuje stopová množství toho, co konzumuje kojící matka. Stejně jako vám mohou některá jídla a nápoje způsobit bolesti žaludku či pálení žáhy, totéž platí i pro vaše dítě. Kofein, čokoláda a česnek mohou například reflux zhoršovat. Děti také nemusí tolerovat bílkoviny v mléčných výrobcích, sóji a vejcích.

Všímejte si, jak se vaše děťátko tváří po krmení a zapisujte si to, co sama jíte. Po některých potravinách může být dítě nervóznější a příznaky refluxu mohou být výraznější než kdy jindy. Mějte na paměti, že některým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, může trvat až dva týdny, než se dostanou ven z vašeho systému.

Kojícím matkám se doporučuje zařadit do stravy luštěniny, oříšky, oves, avokádo, houby, zelenou listovou zeleninu, kořenovou zeleninu, různá semínka (například chia, konopná či lněná), kurkumu a vyzkoušet můžete i ashwagandhu, rostlinu typickou pro ájurvédu.