Trombofilie je diagnóza, která děsí každou budoucí maminku. V minulosti byla jednou z nejčastějších příčin úmrtí maminek a dětí během těhotenství, při porodu nebo i po něm. Dnes už naštěstí existuje preventivní léčba a také porody s trombofilií končí šťastným objetím.
Co je trombofilie a jak vzniká?
Trombofilie představuje zvýšenou náchylnost ke vzniku trombu (sraženiny) v cévním systému a plicní embolii. Pokud sraženina úplně ucpe cévu, dochází k hluboké žilní trombóze. Pokud trombus přejde do plic, může způsobit plicní embolii. Sraženina v artériích také může vyústit do srdečního infarktu nebo mozkové příhody. Během těhotenství může trombóza nastat i v placentě, čímž dokáže vážně ohrozit život plodu.
Trombofilie může být vrozená i získaná. Vrozené trombofilie se před 40. rokem života projevují vznikem sraženin v žilním řečišti. Některé ženy však o své trombofilii nevědí, dokud nenastanou komplikace během těhotenství nebo po něm. Vrozenou trombofilii lze identifikovat laboratorním vyšetřením hemostázy, analýzou DNA nebo díky genetickým analýzám rodinných příslušníků.
Vznik získané trombofilie ovlivňuje několik faktorů:
- kouření,
- obezita,
- alkohol,
- hormonální antikoncepce,
- hormonální léčba,
- těhotenství a šestinedělí,
- úraz,
- onkologické onemocnění,
- kardiovaskulární onemocnění,
- cévní onemocnění,
- překonané operace apod.
Podle Virchowa existují 3 příčiny vzniku trombofilie, a to jsou hyperkoagulace (zvýšená srážlivost krve), zpomalený krevní průtok a poškození cévní stěny. Všechny tyto tři příčiny trombofilie se projevují během těhotenství. V těle ženy během těhotenství probíhají mnohé biochemické změny. Zpomaluje se průtok krve v žilách dolních končetin a zvyšuje se hyperkoagulace.
Trombofilie v těhotenství
O trombofilii často ani nemusíte vědět, ale pokud jste potratila, máte někoho v rodině s trombofilií nebo máte některý z následujících příznaků, měla byste podstoupit vyšetření. Pokud ho lékař nenavrhne sám, určitě si vyšetření vyžádejte. Projevy trombofilie jsou následující:
- opakující se potraty,
- projevy plicní embolie, tedy pocit tíhy na plicích, neschopnost se nadechnout, strach ze smrti,
- oteklé, bolavé a modravé končetiny, kde se nachází sraženina,
- časté záněty žil.
Trombofilii mít sice můžete, ale zmíněné projevy se u vás nemusí vyskytnout. Dokonce můžete mít za sebou i několik bezproblémových porodů, ale při dalším těhotenství se projeví komplikace. Momentálně se trombofilie projeví při jednom až dvou z 1000 porodů. V případě trombofilie je kritické i šestinedělí.
Jak léčit trombofilii?
Pokud již trombofilii potvrzenou máte, nepanikařte. Při včasně zjištěné trombofilii a preventivní léčbě byste měla být vy i plod v pořádku. V případě menších trombóz se aplikuje podkožní heparin a po porodu kumariny, jako například warfarin. Kumariny se používají při dlouhodobé léčbě, ale v těhotenství, zejména ve 3. trimestru, se nezvyknou používat. V tomto období je vyšší riziko krvácení. Hepariny však mohou být použity během celého těhotenství i šestinedělí.
V případě rozsáhlých trombóz v třetím trimestru těhotenství se obvykle volí císařský řez a následně chirurgické odstranění trombu.
Pamatujte si, že trombofilie není nemoc, která se dá léčit. Je to stav spojený s komplikacemi, kterým můžete předejít. Prevence je tedy na prvním místě. Pokud máte vrozenou trombofilii, vyhýbejte se rizikovým faktorům. Těhotné ženy s trombofilií by měly být během celého těhotenství sledovány lékařem. Pokud ji vrozenou nemáte, prevence je také na místě. Těhotenství je totiž samo o sobě rizikový faktor. Fyzická aktivita, správná dieta, žádný alkohol, žádné kouření a pozitivní myšlenky vám zcela určitě pomohou snížit riziko.
Porod a trombofilie
Ve třetím trimestru těhotenství je srážlivost krve vyšší a také se zpomaluje průtok krve v pánvi. Je to zcela přirozené. V případě trombofilie se však stále preferuje spontánní porod, císařský řez je rizikovější, ale při rozsáhlých trombózách nezbytný.
Diagnóza jménem trombofilie zní sice hrůzostrašně, ale při včasné diagnostice a léčbě se nemusíte zbytečně stresovat. Těhotenství, porod i šestinedělí může proběhnout zcela bez komplikací. Pamatujte si, jak mocná je vaše psychika. Bez stresu jde všechno snadněji.