Rychlost plynutí času s miminkem v náručí si při oslavě každého dalšího měsíce jistě uvědomují všichni rodiče. Jiné to nebude ani teď, když vaše miminko vstupuje do svého čtvrtého měsíce. U děťátka se již začíná rozvíjet hravější osobnost, což se projevuje různými způsoby. Více o pokroku děťátka během 17. až 24. týdne po narození se dočtete v následujících řádcích.
Začátky vývoje řeči, posilování svalstva, smích, pokusy o první slova – toto je pouze zlomek toho, čím vás vaše děťátko překvapí v následujících týdnech. I nyní vám bude růst přímo před očima a připravte se na to, že uvidíte první náznaky výraznějších osobnostních rysů.
17. týden
Váš sedmnáctitýdenní mrňous pravděpodobně začíná v tomto období bavit každého kolem včetně sebe. Vydává bzučivé zvuky, vyplazuje jazyk a prská sliny všude kolem. Při lechtání bříška se směje a snaží se vydávat stejné zvuky jako vy. Právě teď můžete podpořit vývoj řeči miminka, a to tak, že si s ním budete povídat, popisovat vše, co spolu děláte a budete navazovat oční kontakt. Miminko vás bude fascinovaně sledovat a zaměří se zejména na vaše rty. Později se bude snažit špulit je stejně jako vy.
18. týden
Přibližně v tomto vývojovém stadiu vás může překvapit, když zjistíte, že miminko si klidně hraje i o samotě. Zrak je již ostrý a zlepšuje se také vnímání hloubky. Děti v 18. týdnu jsou velmi zaneprázdněné právě hrou, vše zkoumají očima a rukama a tímto způsobem poznávají samy sebe.
19. týden
Možná máte pocit, že vaše děťátko vydalo zvuk podobný slovu táta, ale musíme vás zklamat – v tomto období tyto zvuky ještě nenesou žádný význam a jsou pouze náhodným spojením těch nejjednodušších souhlásek a samohlásek. Se záměrným spojováním hlásek jim však můžete pomoci při čtení knih a ukazováním na předměty. Dotkněte se nosu, rtů, očí, zvířat v knize a pojmenovávejte je. Ani se nenadějete a slovo tata bude opravdu znamenat táta.
20. týden
Teď už děťátko ví, kdo jste a dokonce si začíná uvědomovat i samo sebe. Při pohledu do zrcadla se usmívá a začínají se projevovat i některé výraznější osobnostní rysy. Sledováním obličeje miminka už budete moci odpozorovat některé emoce, takže své potřeby a pocity dá už děťátko najevo i jinak než pouhým pláčem.
21. týden
Dokážete uvěřit tomu, že vašemu maličkému uzlíku už je pět měsíců? A dosahuje opravdu velkých pokroků, zejména v oblasti pohybu. Děťátko se začíná plazit po zemi a otáčet se do všech směrů, aby mělo lepší výhled a, jak jinak, přehled o všem, co se kolem něj děje. Nyní je ten ideální čas na postavení dětské ohrádky, ve které si může děťátko samostatně hrát či zkoumat svět a vy ho budete mít pořád na očích.
22. týden
Čas zkoumání okolního světa ústy je konečně tady! Přibližně v tomto období začínají děti s oblíbeným experimentem – do úst si vkládají opravdu všechno. Dávejte proto pozor na drobné předměty, nebezpečné materiály nebo jídla, na která ještě není děťátko připraveno. 22. týden je i obdobím, kdy děti začínají vše házet na zem. Zkoumají, jaký zvuk dané věci při dopadu vydávají a co tyto dopady udělají s okolím a konkrétním předmětem.
23. týden
Kojenci před ukončením pátého měsíce aktivně pracují na budování svalové hmoty. Už zřejmě „nabrali“ nějaké svaly v horní polovině těla a nyní přichází na řadu ta dolní. Hledejte způsoby, díky kterým si děti budou posilovat svaly na nohou, a to ještě před tím, než začnou chodit. Jemně děťátko popotáhněte do stoje, když vám sedí na kolenou, jezděte na kole s jeho nožkami, když ho přebalujete a podobně.
24. týden
A je tady poslední týden pátého měsíce! Děťátko si už začíná do paměti ukládat vzpomínky, rozeznává jména, zná význam slov jako ne a ahoj a také umí identifikovat známé zvuky. Když ukazujete na předměty, dítě se zřejmě dívá tím směrem a při pojmenovávání objektů na ně umí ukázat. Tato dovednost, které říkáme také receptivní jazyk, předchází schopnosti dítěte mluvit. Drobeček si už pamatuje ranní rituály a když jsou veselé a příjemné, těší se na ně, a každý den vás vítá s úsměvem na tváři.
Vaše děťátko se neustále zdokonaluje a vy jeho pokroky sledujete v přímém přenosu. Nezapomeňte svého mrňouska podpořit v jeho vývoji a potěšte ho hračkami pro rozvoj motoriky, ale také plyšovou hračkou či jinými hračkami pro radost, které jsou vhodné pro děti do půl roku.