Týdenní průvodce milníky děťátka: 25.–32. týden po narození

5 min.
10. led'25

Ani jste se nenadáli a vaše miminko má už šest měsíců! Za tu krátkou, a přitom tak dlouhou dobu je z něj malý človíček, který vás den co den překvapuje svými pokroky. Jiné to nebude ani v následujících týdnech, během kterých budete opět svědky rychlého pokroku děťátka.

V polovině prvního roku života dítěte je třeba se připravit na milníky, které se mohou výrazně lišit od pokroků miminka vašich známých nebo od pokroků, které ve stejném období dosahovaly vaše starší děti. Zatímco jedno dítě se může začít plazit kolem šestého měsíce, jiné si na tento milník počká až do desátého měsíce. Každé zdravé dítě postupuje svou vlastní rychlostí, a to je v naprostém pořádku. Podívejte se spolu s námi na to, co můžete od svého drobečka očekávat v 6. a 7. měsíci.

25. týden

Některé z nejvýznamnějších fyzických milníků, jako například hrubá motorika, tedy sezení, plazení a chůze, se v následujících měsících neobjeví u každého dítěte ve stejnou dobu a může dojít až k měsíčním odlišnostem. Ve 25. týdnu už děťátko sedí stabilněji, ale pravděpodobně ještě vždy bude potřebovat vaši pomoc. Podpořte děti polštáři, které budou tlumit pády nebo je usaďte do speciálních křesel pro nejmenší.

26. týden

Většina dětí do dovršení šesti měsíců rozdává úsměvy na všechny strany, ale právě v období 26. týdne může nastat zlom. Kojenci v tomto věku si už zvyknou vybírat, na koho se usmějí a u některých dětí se už nyní začíná projevovat separační úzkost. Pomoci může váš odchod krátce po krmení, kdy je děťátko syté a spokojené. Vytvořte si s děťátkem harmonogram a procvičujte odloučení. Více tipů, jak zvládnout separační úzkost, naleznete v tomto článku.

27. týden

Začalo vaše dítě pouštět na zem vše v dosahu? Ne, s největší pravděpodobností neztrácí cit v prstech, ale objevuje svět příčin a následků. Spadne ta věc, když ji pustím na zem? Když se jejich hypotéza potvrdí, posílí to jejich pochopení toho, jak svět funguje.

28. týden

Ve 28. týdnu už děti používají ruce poněkud sofistikovaněji. Začínají tleskat nebo napodobují utírání prachu. Už jsou připraveny na první příkrmy, takže i vy byste měli začít sledovat, zda je připraven i váš drobeček. Děti, které jsou připraveny na tuhou stravu, splňují následující kritéria:

  • dokážou zvednout hlavičku
  • otevírají ústa, když se k nim blíží jídlo nebo když vidí jíst někoho poblíž
  • polykají jídlo místo vykazování tendence odhodit ho
  • porodní hmotnost se zdvojnásobila.

Ako sa vyvíja polročné dieťa

Zdroj foto: Freepik

29. týden

29. týden znamená, že vaše ještě nedávno malé miminko slaví sedmý měsíc života. V tomto věku emocionálně dospívá, začíná si hrát, zdokonaluje svoji mobilitu a stává se obratnějším. V tomto týdnu děťátko může začít toužit po socializaci a skupinových hrách. Nejoblíbenější je hra na schovávanou, když se rodič ukrývá za deku a vzápětí na děťátko vykukuje.

30. týden

Děti se začínají plazit, k čemuž potřebují zvládnout koordinaci svalů a síly potřebné pro tento výkon. Rovněž se kolébají na zemi, když jsou na kolenou a opírají se o ruce. V tomto období potřebují děti trávit spoustu času na zemi a potřebují prostor k procvičování svých nově nabytých dovedností, v čemž je třeba je povzbuzovat. Umístěte hračky mimo jejich dosah a povzbuzujte je k tomu, aby se k nim přibližovaly.

31. týden

Čekali jste na rozvoj jemné motoriky a na to, co dokážou malé prstíky vašeho děťátka? Namísto nemotorného uchopování věcí se děti učí manipulovat s předměty a spojují palec a ukazováček, aby zvedaly a držely různé objekty. Tento pinzetový úchop se bude v následujících týdnech zdokonalovat a děti budou zvedat stále menší předměty. Kromě obdivu vašeho malého průzkumníka na něj dávejte pozor, aby si tyto drobné předměty nevkládalo dítě do úst.

32. týden

Konec sedmého měsíce s sebou může přinést obrovský pokrok – stání! Snaží se váš prcek vytáhnout nahoru tím, že se přidržuje nábytku nebo „šplhá“ po vašich kalhotách? Pravděpodobně už brzy bude stát a od toho je už jen moment k prvním krokům. Pokuste se zmírnit pády dětí a podpořit tento způsob objevování světa pomocí protiskluzových koberečků, dek nebo měkkých pěnových podložek.

Půlroční dítě vás bude překvapovat každou minutu každého dne. Podporujte jeho zdravý vývoj a poskytněte mu dostatek podnětů k rozvoji. Dá se to například také díky hračkám pro rozvoj smyslů a jemné motoriky.